• Szkoła Patriotów  

        Nasza szkoła włączyła się do Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego Szkoła Patriotów organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. To patriotyczne przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej          i kulturowej, pielęgnowanie tradycji poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu.

         

        Luty 2023 r.

                 W miesiącu lutym 2023 r. uczniowie naszej szkoły, oglądając kroniki szkolne, zapoznawali się z wydarzeniami związanymi z wybranym miejscem pamięci. Jego lokalizacja to plac kościelny w Gorzkowie Nowym- Parafia św. Jana Berchmansa w Gorzkowie- Trzebniowie, Gorzków Nowy 47 A, 42- 320 Niegowa. Znajduje się tam tablica z napisem „Smoleńsk” oraz urna z ziemią smoleńską i katyńską. Upamiętniają one katastrofę samolotową pod Smoleńskiem oraz ofiary stalinowskiego reżimu zamordowane w lasku katyńskim.

        Pierwsze informacje, jakie pojawiły się w kronice dotyczą wydarzenia z dnia 16 maja 2010 r., kiedy to nasza społeczność szkolna wraz z p. dyrektor Ewą Golibroda uczestniczyła w uroczystej mszy świętej upamiętniającej ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. W tym dniu również została odsłonięta pamiątkowa tablica i został posadzony „Dąb Katyński”. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Zenon Gajda- rektor Bazyliki Mniejszej św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Nasi uczniowie złożyli pod tablicą wiązankę kwiatów i zapalili symbolicznego znicza. Powyższe wydarzenia zostały zainicjowane przez ówczesnego proboszcza parafii ks. Bogumiła Kowalskiego.

         

                 Kolejna ważna data to 10 kwietnia 2011 r. W kościele parafialnym odbyła się wówczas uroczystość upamiętniająca 1 rocznicę tragedii pod Smoleńskiem. Z tej okazji uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. „Smoleńsk 2010” przygotowany przez p. Donatę Kawecką. W intencji poległych ks. dziekan kan. Mirosław Siółko odprawił mszę św., w której uczestniczyli: Wójt Gminy Niegowa- Krzysztof Motyl wraz z przedstawicielami samorządu, dyrektorzy: SP w Ludwinowie- Ewa Golibroda i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie- Dorota Kołacz, Orkiestra Dęta z Bliżyc, Kombatanci, Poczty Sztandarowe OSP Trzebniów, Gimnazjum Niegowa, SP Ludwinów oraz lokalna społeczność. Na zakończenie obchodów, na symbolicznym kamieniu z napisem „Smoleńsk 2010” umieszczono ziemię przywiezioną spod wraku samolotu
        TU 154 oraz lasu katyńskiego. Po modlitwie za poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

        Ówczesny poseł p. Mariusz Trepka aktywnie uczestniczył w realizacji powyższych wydarzeń.

                 W następnych latach również odbywały się uroczyste msze z udziałem przedstawicieli lokalnych władz dla uczczenia kolejnych rocznic katastrofy smoleńskiej oraz ku czci ofiar stalinowskiego reżimu w lesie katyńskim. Od początku powstania obelisku miejsce to jest pod stałą opieką naszej szkoły, składane są kwiaty i zapalane znicze w rocznice wydarzeń czy przy okazji świąt państwowych.

         

        Marzec 2023 r.

        W naszej szkole odbył się konkurs pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Jego głównym celem było zachęcanie uczniów klas IV-VIII do samodzielnych poszukiwań badawczych, wnikania w istotę procesów historycznych oraz kształtowania świadomości narodowej.

         

        Kwiecień 2023 r.

        12 - 16 kwietnia. W tych dniach nasza szkoła upamiętniła rocznicę katyńską i smoleńską. Uczniowie klas IV - VIII zaśpiewali piosenkę "Cisza - modlitwa katyńska" i obejrzeli film dokumentalny na temat zbrodni w Katyniu. Następnie zapoznali się z prezentacją i materiałami dydaktycznymi MEiN i IPN. 16.04.2023 r. delegacja naszej szkoły zapaliła znicz pod obeliskiem ofiar Katynia i Smoleńska. PAMIĘTAMY!!!

        Młodzież i rodzice uczestniczyli także w uroczystej mszy świętej z tej okazji.

         

        Maj 2023 r.

        Uczniowie klasy VIII naszej szkoły wybrali się na plac kościelny w Gorzkowie Nowym (Parafia św. Jana Berchmansa w Gorzkowie- Trzebniowie) aby złożyć wieniec z biało- czerwonymi kwiatami i zapalić znicz przy obelisku z napisem „Smoleńsk”. Wykonali również w tym dniu niezbędne pielęgnacje wokół miejsca pamięci, rozmawiali z miejscowym proboszczem o wspólnych działaniach upamiętniających ofiary tragedii.

         

        Czerwiec 2023 r.

        Uczniowie klas IV - VIII obejrzeli filmy dokumentalne na temat zbrodni w Katyniu oraz katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Zapoznali się z prezentacją i materiałami dydaktycznymi odnośnie tych wydarzeń. Następnie uczniowie wypełnili quiz podsumowujący ich wiedzę.

         

         

        Lipiec 2023 r.

              14 lipca uczniowie klas IV-VIII wybrali się do szkoły i przeprowadzili wywiad z dyrektorem - p. Ewą Golibrodą. Dotyczył on katastrofy polskiego TU-154 w Smoleńsku, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. Uczniowie pytali m.in.:

        -Jak brzmiały pierwsze usłyszane informacje?

        -Z jakich źródeł były wzięte?

        -Jakie towarzyszyły temu uczucia?

        -Jaki wpływ miały te wydarzenia na społeczność szkolną i lokalną?

         

        Sierpień 2023 r.

        15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego delegacja uczniów klasy VI złożyła wieniec z biało- czerwonymi kwiatami i zapaliła znicz przy obelisku z napisem „Smoleńsk 2010” i „Katyń” dla uczczenia pamięci wymordowanych w Katyniu tysięcy polskich oficerów i żołnierzy.

         

        Wrzesień 2023 r.

        28 września uczniowie klas VII-VIII odwiedzili bibliotekę szkolną w poszukiwaniu pozycji naukowych i dokumentów na temat zbrodni w Katyniu i katastrofy TU-154 pod Smoleńskiem.

         

        Październik 2023 r.

        11 października odbył się na boisku szkolnym bieg uczniów klas IV-VIII na 2,2 km pod hasłem „Bieg na 2,2 km ku pamięci- Katyń 1940 r.”. Tym sposobem nasza szkoła uczciła pamięć rozstrzelanych wiosną 1940 roku ponad 21 768 obywateli polski w wyniku zbrodni popełnionej przez NKWD.

         Również tego dnia na placu szkolnym uczniowie klas V,VI wspólnie posadzili drzewo pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej samolotu TU-154 pod Smoleńskiem.

        Zakończyliśmy realizację wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Szkoła/Przedszkole Patriotów”, który trwał od 11 listopada 2022 r. do 30 września 2023 r. Adresatami tej inicjatywy w naszej szkole byli uczniowie klas IV-VIII. Celem projektu było przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o ważnych dla kraju i naszego regionu osobach, wydarzeniach oraz miejscach, które zapisały się na kartach polskiej historii. Miały temu służyć działania, podejmowane w trzech głównych obszarach. Chodziło bowiem o opiekę nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych i wybranymi miejscami pamięci oraz ich bohaterami. Ponadto – o opracowanie informacji na temat konkretnych osób, zdarzeń czy miejsc i ich upowszechnianie a także przygotowanie notacji dla Instytutu Pamięci Narodowej.

        Wybranym przez szkołę miejscem pamięci była tablica z napisem „SMOLEŃSK 2010” oraz urna z ziemią smoleńską i katyńską, które znajdują się na placu kościelnym w Gorzkowie Nowym. Upamiętniają one katastrofę samolotową pod Smoleńskiem oraz ofiary stalinowskiego reżimu zamordowane w lasku katyńskim. Organizatorem wojewódzkiego projektu edukacyjnego było Kuratorium Oświaty w Katowicach, a partnerem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Koordynatorem projektu była nauczycielka p. Marta Torbus.

        27 listopada 2023 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie tego projektu.W trakcie uroczystości zostaliśmy uhonorowani Certyfikatem z tytułem „Szkoła/Przedszkole Patriotów”. Ten dokument jest dla naszej szkoły bardzo wartościowym wyróżnieniem. Otrzymaliśmy również specjalnie przygotowany bandolier oraz specjalną odmianę fasoli - „Ziarno Niepodległości”. Nasza placówka uzyskała prawo do posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostanie wpisana do rejestru Śląskiego Kuratora Oświaty.

         

         

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:372

         

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Program Insta.Ling dla Szkół

        W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do Programu Insta.Ling dla Szkół. Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek z języka angielskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Serdecznie zachęcamy do systematycznej pracy z Insta.Ling, która z pewnością zaowocuje w poszerzeniu zasobu słownictwa uczniów. Więcej informacji na stronie: https://instaling.pl/

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

        https://cloud-0.edupage.org/cloud?z%3A1D4gd%2BYHE3k6YqrGJLBk%2BnxIReed%2F15OU2XU%2FQWHeznLe5Sg5dL1MXCFNRQmzGx2

        Obrazek 2023-05-05 19:39:09

        W roku szkolnym 2022/2023 dzieci 5-6 letnie  z oddziału przedszkolnego ŻABKI ponownie przystąpiły do  programu  ,,Czyste powietrze wokół nas”, który jest jednym z istotnych  projektów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia. „Czyste powietrze wokół nas” to program przedszkolnej edukacji antytytoniowej o charakterze profilaktycznym, ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia  w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

        Głównym celem programu jest:

        • Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
        • Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

         Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat, ich rodziców i opiekunów.

        Założenia programu:

        • Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
        • Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
        • Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
        • Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia  w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt  z palącymi.
        • Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

         linia-ruchomy-obrazek-0424

        Klub Zdrowego Przedszkolaka

        klub zdrowego przedszkolaka

        Dzieci 5-6 latki z oddziału przedszkolnego  ŻABKI  brały udział w wojewódzkim  projekcie edukacyjnym " KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA" , którego organizatorem jest  Państwowa Inspekcja Sanitarna. Głównym jego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych.

        Działania projektowe miały na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie   u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.

        Zajęcia dla dzieci  poruszały następujące zagadnienia:

        • prawidłowe odżywianie – ph.„ Żywienie na wagę zdrowia"
        • aktywność fizyczna – ph.„ Żywienie na wagę zdrowia"
        • higiena rąk/profilaktyka chorób zakaźnych – ph.„ Szkoła czystych rąk”
        • promieniowanie słoneczne – ph.„ Brązowo, ale czy zdrowo?”
        • rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego) – ph.„ Czyste powietrze wokół nas"

        Dzieci  w oparciu o materiały edukacyjne,  bardzo chętnie  i aktywnie uczestniczyły  w zajęciach.

        Mam nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do ukształtowani u dzieci nawyków prozdrowotnych i zaowocują w przyszłości.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Zmierz uczucia!

        Innowacja pedagogiczna w oparciu o książkę:

        „Uczuciometr inspektora Krokodyla”

        Uczuciometr inspektora Krokodyla | Bajkochłonka

        W grupie ŻABKI  realizowana była  innowacja pedagogiczna „Zmierz uczucia”. Została  napisana w oparciu o projekt o tym samym tytule, autorstwa Anety Konefał, uzupełniona i zmodyfikowana przez p. Joannę Nocuń  zgodnie z potrzebami oddziału przedszkolnego.  

        Głównym celem  innowacji było zapoznanie dzieci ze światem ludzkich emocji poprzez warsztaty czytelnicze.

        Cele szczegółowe w tym zakresie obejmowały:

        1. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji.

        2. Rozwijanie zdolności empatii, umiejętności przyjmowania perspektywy innych osób.              

         3. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami

        4. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów.

        6. Kształtowanie poczucia własnej wartości

        7. Rozwijanie słownictwa określającego różne stany emocjonalne i uczuciowe

        8. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji z innymi

        9. Kształtowanie postaw prospołecznych i zapobieganie zachowaniom aspołecznym.

        Innowacja polegała na prowadzeniu różnorodnych zajęć dotyczących emocji dzieci, opartych na czytelniczych spotkaniach z Inspektorem Krokodylem. Dzięki wykorzystaniu wspaniałego narzędzia jakim jest Uczuciometr, dzieci mogły się uczyć nie tylko rozpoznawać emocje, ale je mierzyć i regulować. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego dzieci jest to niesamowicie ważna umiejętność, niezbędna do szczęśliwego i zrównoważonego życia.

        Dzieciom podczas nauki towarzyszyły Emoludki, które symbolizują następujące emocje:

        - Jupi – radość

        - Pan Frasunek – smutek

        - Pan Jajaja – zawiść

        - Konfuzja – wstyd

        - Cykorek – strach

        - Pan Dajmito - zazdrość

        - Ojejka – zaskoczenie

        - Nerwa – złość

        - Paskuda – wstręt

        - Amoruś – miłość

        Każde spotkanie opierało się na opowiadaniu i krótkich zadaniach do wykonania oraz zabawach (tematyka zabaw związana z aktualnie omawianą emocją).

        Dzieci posługiwały  się notatkami inspektora i uczuciometrem, mierząc poziom intensywności uczuć w skali: 0-3.

         Efekty /korzyści wdrożenia innowacji dla dzieci to:

        • poznanie własnych uczuć i emocji oraz towarzyszącym im reakcjom i zmianom fizycznym w organizmie
        • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości,
        • dostrzeżenie podobieństw i różnic między sposobem odczuwanie emocji
        • poznanie sposobów regulacji emocji
        • wyrażanie emocji w społecznie akceptowalny sposób
        • wzmacnianie empatii i zrozumienia innych osób.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Międzynarodowy projekt edukacyjny

        „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

        W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkolaki kontynuowały  realizację projektu: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Realizacja owego projektu posłużyła przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa i współpracy między nauczycielami, ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych dzieci. Kompetencje kluczowe rozwija się bowiem w perspektywie uczenia się przez całe życie, a udział w zmisiowanym projekcie bezdyskusyjnie temu służy.

          A teraz króciutko Miś ; literatura ??? Tak, oczywiście!!!

         Organizatorem projektu w roku szkolnym 2022/2023 są Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w     Kolbuszowej, oraz Grupa MAC S.A.  Koordynatorem w placówce jest pani Joanna Nocuń.

        Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami,     szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami     szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą głównie na podstawie publikacji wydawanych i sprzedawanych przez     Grupę MAC S.A. 2.

            Cele szczegółowe:

            a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie     właściwych nawyków czytelniczych;

            b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;

            c) wprowadzenie dziecka w świat literatury;

            d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

            e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

            f) propagowanie praw dziecka;

            g) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;

            h) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;

            i) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;

            j) kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;

            k) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;

            l) promocja placówki oświatowej; m)rozwijanie współpracy między nauczycielami;

            n) kształcenie na odległość.

         Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa  na rok szkolny 2022/2023

        Harmonogram projektu:

        12.09.2022-31.05.2023 - Czytamy razem z małym misiem.

        10.10.2022-28.04.2023 - Emocje w życiu codziennym. 

        07.11.2022-12.05.2023 - Pamiętnik naszej grupy.

        09.01.2023-24.02.2023 - Zmisiowane zajęcia.

        13.02.2023-31.03.2023 - Mały miś i zdrowe nawyki.

        17.04.2023-26.05.2023 - Spacerki literackie.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        #DzieciUcząRodziców

        Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2022/2023 akcji edukacyjnej pn. „Dzieci uczą rodziców”. Akcja – organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowana jest do wszystkich przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej . Celem akcji wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji „Dzieci uczą rodziców”.

         W ramach każdego miesiąca będą otrzymywaliśmy drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji na różne tematy. Każda lekcja składała się z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystywali otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzali dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami było to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabierały obrazek do domu i pokazywali rodzicom, zachęcali ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców”.

        Na naszej stronie internetowej utworzyliśmy zakładkę „z życia szkoły” i tam znajdziemy wszystkie opisane lekcje wraz z fotorelacją.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Młodzi odkrywcy

        W roku szkolnym 2022/2023 na świetlicy szkolnej prowadzona była przez p. Martę Torbus innowacja pedagogiczna „Młodzi odkrywcy”. Trwała od 05.09.2022r. do 28.04.2023r. Programem objęto uczniów klas I, II, III.  Celem było rozwijanie zainteresowań dzieci, rozbudzanie w nich naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie oraz uświadomienie, że zdobywanie wiedzy może być świetną zabawą. Proponowane zajęcia miały również na celu rozwijanie umiejętności logicznego, kreatywnego myślenia i wyciągania wniosków. Poprzez innowacyjne formy zajęć rozbudzano ciekawość świata, potrzebę rozwijania zainteresowań i aktywności życiowej, zdobywania nowej wiedzy i poznawania najbliższej okolicy.

        Cele ogólne:

        • rozwijanie zainteresowań dzieci,
        • popularyzacja przedmiotów ścisłych i przyrodniczych,
        • ukazanie związku nauki z życiem codziennym,
        • inspirowanie dzieci do zwracania uwagi na otaczający świat,
        • rozwijanie umiejętności formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych.

        Tematyka poruszana na zajęciach była odpowiedzią na potrzeby uczniów, którzy są zainteresowani otaczającym nas światem, zjawiskami i prawami rządzącymi nim oraz zajęciami laboratoryjnymi. Podczas zajęć uczniowie stawiali hipotezy, samodzielnie wykonywali doświadczenia zarówno według podanej instrukcji jak i samodzielnie eksperymentując. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat otaczającego nas świata.

         

         

        Ewaluacja końcowa

        Została przeprowadzona ewaluacja na podstawie rozmów z uczniami, rodzicami oraz obserwacji. Jej wyniki pokazywały, że zajęcia są atrakcyjną formą nauki dla dzieci. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą i pomysłami, wspierali siebie nawzajem oraz uczyli się od siebie, chętnie dyskutowali na tematy poruszane na zajęciach. Mieli możliwość sprawdzania swoich hipotez, eksperymentowania, podejmowania samodzielnych decyzji oraz weryfikowania swoich działań. Podczas zajęć panowała przyjazna atmosfera. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli  w zajęciach. Wszystkie, zaproponowane eksperymenty podobały się uczniom.

         

        Wnioski

        Realizacja innowacji rozwijała w uczniach kompetencje kluczowe:

        • twórczość
        • kreatywność
        • krytyczne myślenie,
        • poszukiwanie nowych rozwiązań,
        • wzrost samooceny,
        • wiarę we własne możliwości,
        • umiejętność obserwowania,
        • wnioskowania oraz logicznego myślenia,
        • umiejętność współpracy w grupie;
        • dzielenie się swoją wiedzą z rówieśnikami,
        • umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych.

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:380

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Trzymaj Formę!

         

        Po raz  kolejny nasza szkoła realizowała  Ogólnopolski Program ,,Trzymaj Formę!''.Celem głównym Programu to edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Do realizacji zadań włączyli się wychowawcy, nauczyciel biologii, plastyki, wychowania fizycznego oraz pedagog szkolny.

         Na zajęciach z wychowawcą uczniowie brali udział w pogadankach dotyczących, zasad zdrowego żywienia, profilaktyki palenia tytoniu oraz aktywnego wypoczynku".

        Na zajęciach biologii uczniowie klasy VI rozmawiali na temat: zdrowo się odżywiamy, natomiast klasy V,VI,VII wykonali  w grupach piramidę zdrowego żywienia.

        Uczniowie klasy V wykonali w formie plakatów karty menu ze zdrowymi posiłkami w restauracji. Pani pedagog przeprowadziła quiz w klasach V,VI,VII,VIII,, Co wiesz o zdrowym stylu życia ?"

        Klasa VIII wraz z nauczycielem biologii zorganizowali zajęcia pt. ,,Jedz zdrowo-żyj zdrowo". Celem było zapoznanie uczniów z wartościami odżywczymi warzyw i owoców, sposoby ich przechowywania oraz stosowania higieny podczas przygotowania posiłków. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy i przygotowali zdrowe kanapki i sałatki.

        Nauczyciel wychowania fizycznego organizował wyjazdy na basen oraz angażował uczniów do aktywnego spędzania czasu w  rozgrywkach sportowych w szkole i poza nią. Przygotowano gazetkę ścienną ''Piramida zdrowego żywienia". Zajęcia  miały na celu rozwijać zainteresowania uczniów ,w szczególności zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby  codziennej aktywności fizycznej.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Smak życia, czyli debata o dopalaczach

        Już kolejny raz braliśmy aktywny udział w realizacji programu profilaktycznego „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, który został przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Odbiorcami programu byli uczniowie klas siódmych i ósmych. Głównym celem programu było zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie niosą ze sobą dopalacze i narkotyki. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym na temat dopalaczy/narkotyków, które prowadziła pani pedagog Marta Torbus. W ramach zajęć z wychowawcą realizowano również tematy związane z zagrożeniem i uzależnieniem. Jako podsumowanie, uczniowie przygotowali plakaty profilaktyczne. W kontekście zbliżających się wakacji, mamy nadzieję, że wiedza, zdobyta przez młodzież, pomoże uniknąć zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        London Week 

        W dniach 17.04 - 21.04 2023r. w Szkole Podstawowej w Ludwinowie odbył się trwający cały tydzień projekt „London Week”. Projekt realizowany był z wykorzystaniem materiałów firmy „Didacto”, która zajmuje się organizacją ogólnopolskich projektów językowych. Koordynatorem konkursu była nauczycielka języka angielskiego Magdalena Pikuła.

        Przez cały tydzień trwania projektu, uczniowie klas IV - VIII zaznajamiali się z najciekawszymi faktami o mieście Londynie, oraz poznawali najciekawsze miejsca związane z jego historią. Zadanie polegało na skanowaniu kodów QR, czytaniu informacji rozmieszczonych na korytarzach szkoły, oraz oglądaniu filmów związanych z Wielką Brytanią. Klasa IV natomiast zaangażowana była w warsztaty DIY, podczas których uczniowie stworzyli ciekawe grafiki związane z Londynem.

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:365

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Znamię! Znam je!   

              W dniach 30 stycznia - 03 luty 2023r. uczniowie klas VII-VIII na lekcjach biologii mieli możliwość wzięcia udziału  w kampanii „Znamię! Znam je!“. Kampania miała na celu upowszechnienie wiedzy  na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży. Uczniowie nauczyli się, w jaki sposób rozpoznać czerniaka, poznali sposoby samobadania skóry, czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasady ochrony przed tym groźnym nowotworem. W trakcie zajęć wykorzystano materiały  ze strony https://www.akademiaczerniaka.org/ 

        https://spludwinow.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:343

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Bieg po zdrowie

        Bieg po zdrowie

         

        Uczniowie klasy IV zakończyli realizację programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie“. Główne cele programu to: opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie pracowali z zeszytem ćwiczeń, obliczali koszty palenia papierosów, przeprowadzali wywiad z rodziną i znajomymi, przygotowali komiksy i plakaty związane z tematyką programu.

         

        https://spludwinow.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:335

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        #Wirusoochrona #LekcjaHigieny

         #Wirusoochrona #LekcjaHigieny - Obrazek 1

         

                    Klasy I-III zakończyły kolejny udział w akcji informacyjno-edukacyjnej ,,Wirusoochrona”, która trwała do X do XII 2022r. Uczniowie przypomnieli sobie jak prawidłowo myć ręce i dbać o higienę,zwłaszcza w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne.W czasie trwania akcji wykonywano plakaty informacyjne, rozwiązywano krzyżówki. Klasa III nauczyła się piosenki ,,Przegoń wirusa”. Wszyscy byli bardzo zainteresowani tematem i wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywanie prac.

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:323

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        #Wirusoochrona #LekcjaHigieny

         #Wirusoochrona #LekcjaHigieny - Obrazek 1

         

        W listopadzie 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych:  ŻABKI I KUBISIE (5-6 latki 24 dzieci, 3-4 12 dzieci) kolejny już rok brały udział w akcji "Wirusoochrona”,  zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

                 Jej głównym celem jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych dzieci oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa  i grypę).

        W ramach przeprowadzonej akcji informacyjno-edukacyjne pt. „Wirusoochrona”, w oddziałach przedszkolnych został zaprojektowany i wydrukowany model wirusa. Dzieci w trakcie zajęć – w ciągu 6 godzin – obserwowały wydruk 3D. Na podstawie modelu dzieci wykonały plakat. Ciekawym zadaniem był również eksperyment. Dzieci poczuły, zobaczyły i zrozumiały, jak działają wirusy i jak szybko mogą się ich pozbyć używając wody i mydła. W celu utrwalenia zdobytej wiedzy dzieci przygotowały plakat "Czyste ręce mam, bo o zdrowie dbam". Przedszkolaki  odwiedziła również Pani pielęgniarka, która przekazała wiele ciekawych informacji na temat tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o swoją higienę i zdrowie, aby nie chorować 🙂 .

        "Ruch to zdrowie"- Dbaliśmy o naszą aktywność fizyczną. Lubimy się gimnastykować, wiemy jak się ubrać stosownie do warunków pogodowych i jak się zdrowo odżywiać. 🙂 🏃‍♀️ 🏃 🌤 🌨 ☀️ 🍎 🍐 🥑 🥦 🥕 ⚽️ ⛹️‍♀️ ⛹️ 🚴‍♀️

        https://spludwinow.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:322

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Smak życia, czyli debata o dopalaczach” 

        Baner do programu profilaktyki uniwersalnej Smak życia czyli debata o dopalaczach. Na banerze widoczne są 3 jabłka.

        Z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii powstał program profilaktyczny pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Autorem programu jest Krzysztof Andrzej Wojcieszek, twórca wielu znanych programów profilaktycznych („Noe”, „Przygotowanie do profilaktyki domowej”, „Debata”, „Korekta”, „Sprzedawcy”, „Szlaban”).

        „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” to program profilaktyczny, którego celem jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy”  i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Zaletą programu jest jego elastyczność i prostota zastosowania. Oprócz dostarczenia młodzieży wiedzy na temat „dopalaczy” porusza tematykę najczęściej używanych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, nikotyna, amfetamina, marihuana.

        W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła wzięła udział w programie profilaktyki uniwersalnej „SMAK ŻYCIA, CZYLI DEBATA O DOPALACZACH”. Był on realizowany w klasach VII i VIII. Uczniowie i rodzice wysłuchali pogadanek, obejrzeli film i prezentację o profilaktyce uzależnień. Dzieci wykonały plakaty, a na zajęciach z wychowawcą, po obejrzeniu filmu edukacyjnego dotyczącego tej tematyki, wzięli udział w debacie dotyczącej używek.

        Ze względu na aktualny problem, szkoła będzie brać udział w programie w przyszłym roku.

        Mlodziez-_zdrowie_a_substancje_psychoaktywne.ppt

        https://www.gov.pl/web/psse-myszkow/smak-zycia-czyli-debata-o-dopalaczach

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         „Bieg po zdrowie” 

        Bieg po zdrowie - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej - Główny  Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl

         W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Ludwinowie przystąpili do kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Był to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Nadrzędnym  jego celem było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

        Główne cele programu to:

        • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
        • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

        Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych. Uczniowie klasy IV w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji:

        1. Palenie jest niezdrowe.
        2.  Jak się nie dać złowić nałogowi?
        3.  Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
        4. Palenie szkodzi.
        5.  Jak zrobić, żeby nie palić?
        6.  Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

        Program był realizowany na zajęciach z wychowawcą i pedagogiem szkolnym. Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczniowie dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.

        Z realizacją programu, jego celowością zapoznani zostali również rodzice. Odbyły się dwa zaplanowane spotkania z rodzicami. Na zebraniu w dniu 30 listopada 2021 r. zostali zapoznani z programem. Natomiast w dniu 1 czerwca 2022 r. w trakcie spotkania z wychowawcą nastąpiło podsumowanie programu.

        https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Ogólnopolski projekt edukacyjno - społeczny ''W cudownym świecie z Wami -  Niebieskimi Motylami'' - Szkoła podstawowa im. C. K. Norwida w Zakręcie  

        „W cudownym świecie z Wami-Niebieskimi Motylami” 

        Dzieci z oddziału przedszkolnego „Żabki”  w miesiącu marcu i kwietniu brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „W cudownym świecie z Wami-Niebieskimi Motylami”. Organizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa w Niegowie, a autorem Gabriela Wołek. Projekt został objęty patronatem honorowym Wójta Gminy Niegowa, Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie oraz Biblioteki Publicznej Gminy Niegowa. Projekt miał za zadanie budowanie świadomości społecznej na temat autyzmu i zespołu Aspergera. Popularyzowanie wiedzy na temat potrzeb edukacyjnych i emocjonalnych dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Działania przeciwko wykluczeniu społecznemu dzieci dotkniętych autyzmem. Poszerzanie wiedzy z zakresu całościowych zaburzeń rozwojowych, w tym z zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz problematyki z tym związanej. 

        Oddział przedszkolny „Żabki”  z SP w Ludwinowie zrealizował zadania projektowe:

        • przeczytanie i omówienie bajki pt "Kosmita",
        • przygotowanie gazetki informacyjnej o autyzmie,
        • wykonanie i wysłanie pracy plastycznej przedstawiającej niebieskiego motyla,
        • wykonanie niebieskiego zdjęcia,
        • zorganizowanie spaceru dla autyzmu.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „WIRUSOOCHRONA” 

                W marcu  br. dzieci z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny  wzięły udział w wojewódzkiejakcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”, zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

        #lekcjaHIGIENY #WIRUSOO CHRONA

             Celem zajęć było uświadomienie przedszkolakom, jak ogromne  znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie.  Na zajęciach przypomniano w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, co powoduje, że chorujemy, jak się przed tym ustrzec, jak nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową np. koronawirusa i grypy, jak się zachować, gdy zauważymy u siebie objawy choroby. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w okresie pandemii – zasada DDM; dystans, dezynfekcja, maseczka. Podkreślono również  jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dostosowaniem ubrania do warunków pogodowych oraz szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

               Praktycznym usystematyzowaniem i utrwaleniem wiedzy oraz nawyków dotyczących zdrowia i higieny było rozwiązywanie zagadek związanych z środkami higieny osobistej, zabawa w kalambury- dyscypliny sportu. Przedszkolaki przyłączyły się także do Światowego Dnia Mycia Rąk - przypomniały sobie i przećwiczyły w praktyce prawidłowy sposób mycia rąk - pomogła im w tym piosenka „Mydło, woda – tak się zaczyna Wirusoochrona”. Przedszkolaki  wykonały również plakat  „ŻEBY ZDROWYM BYĆ, TRZEBA RĘCE CZĘSTO MYĆ”. 

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         „Klub zdrowego przedszkolaka”

        Projekt „Klub Zdrowego Przedszkolaka” - Powiatowa Stacja  Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - Portal Gov.pl

              Rozpoczynamy realizację Projektu pt. „Klub zdrowego przedszkolaka”, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych. Działania w ramach projektu kierowane są do przedszkolaków i mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych. W projekcie biorą udział dzieci 5-6 letnie.

        Zajęcia dla dzieci będą poruszały następujące zagadnienia:

        • prawidłowe odżywianie –„Żywienie na wagę zdrowia”
        • aktywność fizyczna - „Żywienie na wagę zdrowia”
        • higiena rąk/profilaktyka chorób zakaźnych/promocja szczepień – pt.„ Szkoła czystych rąk”; akcja „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” – czytanie, słuchanie bajki
        • promieniowanie słoneczne – pt. „Brązowo, ale czy zdrowo?”
        • rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego) – pt.„ Czyste powietrze wokół nas”

        Projekt realizowany jest do maja 2022 r.

         https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/klub-zdrowego-przedszkolaka

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „Czyste powietrze wokół nas”

        Realizacja programu antytytoniowego

        Czyste powietrze wokół nas – Oficjalna strona przedszkola nr 4 w Brzesku

         

           Edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, od najmłodszych lat zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.

        W roku szkolnym 2021/2022 przedszkolaki z SP w Ludwinowie 5-6 letnie po raz kolejny przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów. 

        Cele główne programu:

        1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
        2.  Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli  palą przy nich tytoń.

        Program zostanie zrealizowany w formie cyklu zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych.

        1. Wycieczka.
        2. Co i dlaczego dymi?
        3.  Jak się czuje, kiedy dymi papieros?
        4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
        5. Jak unikać dymu papierosowego?

        https://www.gov.pl/web/gis/czyste-powietrze-wokol-nas--program-edukacyjny-dla-przedszkolakow

         "Piosenka o Dinku" w wykonaniu "Żabek"
        https://www.youtube.com/watch?v=ociN6KUK9zg

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „WIRUSOOCHRONA” 

                    Dnia 1 lutego dzieci z klas 1-3 wzięły udział w kolejnej lekcji z cyklu „Wirusoochrona” nt. „Lekcja higieny”. Jest to kontynuacja wojewódzkiej akcji informatyczno- edukacyjnej. Uczniowie uzupełniali krzyżówkę, której rozwiązaniem było hasło „higiena”. Następnie odbył się konkurs z zasad higieny, gdzie uczniowie w praktyczny sposób mogły zaprezentować prawidłowe mycie rąk, właściwe noszenie maseczki oraz zachowanie dystansu między sobą. Na zakończenie nauczyły się piosenki pt. „Mydło, woda- tak się zaczyna”. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i bardzo dobrze znają zasady higieny, dużo wiedzą na temat zagrożeń związanych z koronawirusem i nikt nie chce być nim zarażony, dlatego zobowiązały się, że będą jeszcze bardziej uważały oraz przypomniały swoim najbliższym o zachowaniu zasad higieny.

        https://spludwinow.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:244

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

           

        Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie" - Szkoła Podstawowa im.  Marii Konopnickiej w Przystajni

         

                     Lekcja historii z IPN oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności
             

                 15 listopada z udziałem klas VII-VIII została przeprowadzona lekcja historii z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych IPN. Prezentowane teksty źródłowe oraz zadania były częścią teki edukacyjnej przygotowywanej przez Oddział  IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983” z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Celem zawartych w niej materiałów edukacyjnych było uzupełnienie narracji obecnej  w podręcznikach szkolnych, odnoszącej się do okresu stanu wojennego.

        Wystawa „Stan wojenny 1981–1983”

        Instytut Pamięci Narodowej

               W dniu 10 listopada uczniowie klas VII-VIII SP Ludwinów zapoznali się z wystawką historyczną IPN( online) o stanie wojennym. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów i antybohaterów okresu stanu wojennego 1981-1983, poznali przyczyny i skutki tego tragicznego zdarzenia naszych dziejów. Projekcji wystawki towarzyszyły dodatkowo Plakaty edukacyjne „Kopalnia Wujek 1981” –  przybliżające kalendarium wydarzeń oraz biogramy zastrzelonych górników w Kopalni „Wujek” w Katowicach w grudniu 1981 roku.

        Kilka słów o wystawce…

              Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

        Autorzy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot
        Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Neja
        Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
        Opracowanie graficzne: Aleksandra Korol-Chudy
        Recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr Grzegorz Majchrza

         

        Konkurs literacki w ramach projektu Pamięć81 | Witamy w Szkole Podstawowej  nr 36 w Bytomiu

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że czworo uczniów naszej szkoły tj. Zuzanna Koperkiewicz - kl.V, Kornelia Kaim - kl.V, Patryk Żmudziński - kl.VII, Julia Tosiek - kl.VIII w okresie 16.10.-08.11.2021r. wzięło udział w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE  LITERACKIM realizowany w ramach projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!  „Stan wojenny we  wspomnieniach naszych bliskich”

        Organizator konkursu:  Śląski Kurator Oświaty

         

                  W dniu 21 października 2021r. nasza szkoła wzięła udział w kolejnym wykładzie pt. „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek  Solidarność w regionie częstochowskim” w ramach projektu: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 grudnia 1981- Pamiętamy! Prawdziwą niespodzianką było spotkanie z uczestnikami protestu w klubie IKAR, którzy  opowiadali o swoich przeżyciach i protestach z czasów stanu wojennego  regionu częstochowskiego  w klubie IKAR, w Częstochowie (11-19 XI 1980). Przyczyną protestu było wprowadzenie przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego stanu wyjątkowego w województwie w związku z zapowiedzianym strajkiem ostrzegawczym „S” w razie odmowy rejestracji „S”. W wyniku protestu, bez jednego dnia strajku, odwołano wojewodę, prezydenta Częstochowy, ich zastępców, przewodniczących WRN i MRN; stanowiska partyjne stracili niebawem także I sekretarze KW i KM PZPR w Częstochowie. A oto kilka faktów, wartych zapamiętania:

        Stan wojenny w Częstochowie

        • ZOMO zaatakowało i zdemolowało m.in. siedzibę zarządu regionu
          częstochowskiej „Solidarności”.
        • W zakładach pracy, gdzie NSZZ „Solidarność” miał swoje struktury, doszło
          do protestów i strajków. Huta próbowała strajkować; ale do formalnego
          strajku nie doszło.
        • 14 grudnia do strajków w Częstochowie doszło m.in. w:
          - Spółdzielni Inwalidów „Anka”,
          - Spółdzielni Pracy „Dzianilana”
          - Fabryce Pras Automatycznych „Wykromet”.
        • Do akcji protestacyjnej włączyli się studenci. 13 grudnia odbył się strajk
          studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie,


        http://niedziela.pl/artykul/115862/nd/Stan-wojenny-w-Czestochowie

        Pierwsze problemy stanu wojennego w Częstochowie to:

        • sparaliżowanie komunikacji miejskiej i międzymiastowej,
        • głuche telefony,
        • karetki pogotowia, które nie mogły wyjechać do chorych i umierających, bo były rozstawione gdzie indziej

        http://czestochowskie24.pl/czestochowa/stan-wojenny-w-czestochowi

         

        Film pt. „ Nie zabierajcie Mamy”

                40.rocznica stanu wojennego 1981-1983 to okazja do kolejnych wspomnień. Tym razem w dniu 7 października 2021r. pod kierunkiem szkolnego koordynatora projektu p. Donaty Kaweckiej, uczniowie klas VII-VIII obejrzeli film pt. „Nie zabierajcie Mamy”. Młodzież miała okazję w skupieniu wysłuchać wywiadów i bolesnych zwierzeń dotyczących rozstań dzieci z rodzicami w momencie licznych aresztowań w okresie stanu wojennego w Polsce. Podczas filmu dało się zauważyć wielkie wzruszenie i zadumę uczniów nad losem ludzi żyjących w takich niespokojnych czasach.

        Wykład pt. Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”

              W dniu 6 października 2021r. o godzinie 13.00 odbył się pierwszy wykład online w WOM Katowice, w którym miały przyjemność uczestniczyć dwie nasze nauczycielki, tj. pani Donata Kawecka( historia) i pani Urszula Wrona( język polski). Wykład pt.  Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”, to oczywiście kolejny etap realizacji projektu historycznego „ Gdy gaśnie pamięć ludzka…”. W trakcie wykładu, po powitaniu przez organizatorów, wysłuchano także przemówienia Śląskiej Kurator Oświaty pani Urszuli Bauer. Następnie pan dr Dariusz Węgrzyn w bardzo ciekawy i chronologiczny sposób przedstawił czasy PRL-u, rządy Gierka, strajki, działalność „ Solidarności”, przyczyny i skutki stanu wojennego oraz sytuacji poza granicami Polski.

               Zgodnie z wytycznymi projektu GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!” w naszej szkole powstała wystawka patriotyczno-historyczna, którą oczywiście przygotowali uczniowie i uczennice klas VII-VIII pod kierunkiem szkolnego koordynatora projektu. Oprócz bardzo ważnych  materiałów z IPN, na wystawce pojawiły się portrety i inne zdjęcia przedstawiające głównych polskich opozycjonistów i przeciwników komunizmu. Społeczność szkolna miała okazję zobaczyć np. jak wyglądała kartka żywnościowa, czołgi z okresu stanu wojennego, czy postać generała Wojciecha Jaruzelskiego wraz z jego przemówieniem w tym pamiętnym dniu. A dla zainteresowanych, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną, przygotowano liczne propozycje książkowe, ulotki i gazety dotyczące komunizmu i stanu wojennego 1981-1983 w Polsce. Temat cieszył się na tyle popularnością, że spora grupa uczniów przygotowała także wywiady ze swoimi bliskimi, którzy odczuli skutki tych ciężkich czasów PRL-u.

        Zdjęcia znajdują się w galerii zdjęć, serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:193

         

        Projekt dla uczniów i nauczycieli z województwa śląskiego

         

             Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Pamięć 81 "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". Koordynatorem projektu została p. Donata Kawecka. Głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Czeka nas mnóstwo interesujących działań, pierwsze już wkrótce. 

        http://pamiec81.pl/

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „WIRUSOOCHRONA” 

                Od 15 września do 15 października  br. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”, zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

        #lekcjaHIGIENY #WIRUSOOCHRONA

             Celem zajęć było uświadomienie przedszkolakom, jak ogromne  znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie.  Na zajęciach omawiano w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, co powoduje, że chorujemy, jak się przed tym ustrzec, jak nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową np. koronawirusa i grypy, jak się zachować, gdy zauważymy  u siebie objawy choroby. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w okresie pandemii – zasada DDM; dystans, dezynfekcja, maseczka. Podkreślono również  jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dostosowaniem ubrania do warunków pogodowych oraz szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

               Dzieci dowiedziały  się co to są wirusy, a na podstawie wiersza  pt. „Katar” Jana Brzechwy mogli lepiej zrozumieli ich rozprzestrzenianie się. Praktycznym usystematyzowaniem i utrwaleniem wiedzy oraz nawyków dotyczących zdrowia i higieny było rozwiązywanie zagadek związanych z środkami higieny osobistej, zabawa w kalambury- dyscypliny sportu. Przedszkolaki przyłączyły się także do Światowego Dnia Mycia Rąk - przypomniały sobie i przećwiczyły w praktyce prawidłowy sposób mycia rąk - pomogła im w tym piosenka „Mydło, woda – tak się zaczyna Wirusoochrona”. Przedszkolaki  wykonały również plakat  „ŻEBY ZDROWYM BYĆ, TRZEBA RĘCE CZĘSTO MYĆ”. 

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:204

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury

               Nasze szkoła już po raz drugi przystąpiła  do  projektu edukacyjnego pt. Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury", który jest realizowany w dwóch grupach przedszkolnych: Żabkach i Kubusiach. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny autorstwa Anety Konefał, nauczycielki i dyrektora przedszkola, którego głównym założeniem jest rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Koordynatorem w placówce jest pani Joanna Nocuń.

        CEL PROJEKTU

             Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą głównie na podstawie publikacji wydawanych i sprzedawanych przez Grupę MAC S.A.

        Cele szczegółowe:

        a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;

        b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji

        zadań stawianych przez nauczyciela;

        c) wprowadzenie dziecka w świat literatury;

        d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

        e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

        f) propagowanie praw dziecka;

        g) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;

        h) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;

        i) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;

        j) kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;

        k) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;

        l) promocja placówki oświatowej;

        m) rozwijanie współpracy między nauczycielami;

        n) kształcenie na odległość.

         

        Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

         

        MODUŁY WCHODZĄCE W SKŁAD PROJEKTU

         

        I. Czytamy razem z Małym Misiem (w przedszkolu i w domu)

        II. Kodujemy razem z Małym Misiem

        III. Opowiem Wam o Polsce

        IV. Misiowe recepty na pozytywne myślenie

        V. Bajarz misiowy

        VI. Misiowe zajęcia pod chmurką

        https://spludwinow.edupage.org/classrooms/#photos:album:191

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „Bajeczna księga” 

                 Dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Ludwinowie po raz pierwszy wzięły udział w projekcie czytelniczym „Bajeczna księga”. Przedszkolaki chętnie wymyślały i opisywały wraz z rodzicami dalszy ciąg bajki pt. „Ratujmy nasz dom”. Z dużym zaangażowaniem i pomysłowością tworzyły kolejne strony przygód leśnych zwierząt. Dzieci pięknie ilustrowały swoje fragmenty. Na koniec wspólnie odczytaliśmy bajkę i wymyśliliśmy jej zakończenie. Powstała wspaniała opowieść, której słucha się z zaciekawieniem.

        Celem projektu było:

        • promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków;
        • stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej;
        • angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         

         

        „WIRUSOOCHRONA” 

            Na przełomie lutego i marca br. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”, zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

        #lekcjaHIGIENY #WIRUSOOCHRONA

             Celem zajęć było uświadomienie przedszkolakom, jak ogromne  znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie.  Na zajęciach omawiano w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, co powoduje, że chorujemy, jak się przed tym ustrzec, jak nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową np. koronawirusa i grypy, jak się zachować, gdy zauważymy  u siebie objawy choroby. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w okresie pandemii – zasada DDM; dystans, dezynfekcja, maseczka. Podkreślono również  jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dostosowaniem ubrania do warunków pogodowych oraz szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

               Dzieci 5-6 letnie dowiedziały  się co to są wirusy, a na podstawie wiersza  pt. „Katar” Jana Brzechwy mogli lepiej zrozumieli ich rozprzestrzenianie się. Praktycznym usystematyzowaniem i utrwaleniem wiedzy oraz nawyków dotyczących zdrowia i higieny było rozwiązywanie zagadek związanych z środkami higieny osobistej, zabawa w kalambury- dyscypliny sportu, wspólne śpiewanie i inscenizacja ruchowa piosenki pt. „Przegoń wirusa” oraz praktyczna nauka mycia rąk. Uczniowie wykonali również plakat „WIRUSOOCHRONA” według własnego pomysły.  

        https://spludwinow.edupage.org/news/#news-63

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Przedszkolaki dołączają do ,,Klubu zdrowego przedszkolaka'' 

               Rozpoczynamy realizację Projektu pt. Klub zdrowego przedszkolaka”, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych. Działania w ramach projektu kierowane są do przedszkolaków i mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych. W projekcie biorą udział dzieci 5-6 letnie.

        Zajęcia dla dzieci będą poruszały następujące zagadnienia:

        • prawidłowe odżywianie –„Żywienie na wagę zdrowia”
        • aktywność fizyczna - „Żywienie na wagę zdrowia”
        • higiena rąk/profilaktyka chorób zakaźnych/promocja szczepień – pt.„Szkoła czystych rąk”; akcja „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” – czytanie, słuchanie bajki
        • promieniowanie słoneczne – pt. „Brązowo, ale czy zdrowo?”
        • rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego) – pt.„Czyste powietrze wokół nas”.

        Projekt realizowany jest do maja 2021 r.

        https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/projekt-klub-zdrowego-przedszkolaka

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         

        „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

        REALIZACJA PROGRAMU ANTYTYTONIOWEGO 

                 W roku szkolnym 2020/2021 przedszkolaki z SP w Ludwinowie 5-6 letnie przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”.  Program zostanie zrealizowany w formie cyklu zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych.

        Założenia programu:

        1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
        2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
        3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
        4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontak z palącymi.
        5. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

        Cele szczegółowe programu:

        1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
        2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
        3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
        4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
        5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

         

        https://www.gov.pl/web/gis/czyste-powietrze-wokol-nas--program-edukacyjny-dla-przedszkolakow

         

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej dla klasy I 

         

                 Podczas wizyty w bibliotece szkolnej, uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Ludwinowie otrzymali nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wierzymy, że dzięki Wyprawce Czytelniczej nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów. Tegoroczny, nowy etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Przekazane książki mają zaprosić pierwszoklasistów do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych. Kampania obejmuje swoimi działaniami  pierwszoklasistów, ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego. Przekazanie wyprawek  miało uroczysty charakter z zachowaniem obostrzeń sanepidu. Rodzice nie wzięli udziału w uroczystości z powodu pandemii koronawirusa. Uczniowie ubrani w stroje galowe odebrali Wyprawki Czytelnicze w obecności Pani Dyrektor mgr E. Golibrody, wychowawczyni klasy I mgr M. Garncarz oraz  nauczyciela biblioteki mgr D. Kaweckiej. Na koniec uroczystości zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        #Wirusoochrona - klasy I - III

            W dniach  4-5 luty 2021 rok uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Ludwinowie uczestniczyli w lekcji higieny pt. ”Wirusoochrona”. Akcja była prowadzona pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Uczniowie klas I-III udowodnili, że nie straszny im żaden wirus, jeśli posiadają wiedzę, jak się przed nim uchronić. W dniach 4-5 lutego 2021 roku uczniowie z wychowawcami wzięli udział w nietypowych lekcjach higieny pt. ”Wirusoochrona”. Zajęcia rozpoczęli od rozmowy na temat higieny osobistej dzieci i dorosłych oraz przypomnienia zasad postępowania podczas pandemii koronowirusa oraz w czasie zachorowań na grypę. Dowiedzieli się czym różni się grypa od przeziębienia. Aby wszystko dobrze zapamiętać i utrwalić wykonali plakaty, kolorowanki i rozwiązywali krzyżówkę. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne w łazienkach szkolnych. Dzieci udowodniły, że doskonale utrwaliły zasady prawidłowego mycia rąk. Krótka rymowanka „Myję ręce” pomogła im w utrwaleniu prawidłowej techniki mycia. Wychowawcy dbają o to aby każdego dnia utrwalać i wpajać nawyki higieniczne wśród dzieci. Szkolne łazienki oplakatowane są instrukcją prawidłowego mycia rąk. Każda łazienka zaopatrzona jest w środki dezynfekcyjne.

        https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/wojewodzka-akcja-informacyjno-edukacyjna-pt-wirusoochrona

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        „Ptaki zimujące w Polsce” 

        Akcja edukacyjna

        Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

                 Celem akcji edukacyjnej GDOŚ jest prezentacja gatunków ptaków, które zostają w Polsce na zimę, a także promocja odpowiedzialnych postaw względem ptaków – np. w zakresie ich dokarmiania. Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu.

                  5-6 latki z oddziału przedszkolnego  dbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków i pamiętają o uzupełnieniu braków w ptasiej stołówce. Takie działania uczą przedszkolaki odpowiedzialności dbania o środowisko naturalne, uwrażliwiają na piękno przyrody,  a także dają satysfakcję i wiele radości.

        https://www.gov.pl/web/rdos-olsztyn/ptaki-zimujace-w-polsce-akcja-edukacyjna-generalnej-dyrekcji-ochrony-srodowiska

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Przystań w sieci

                    Klasy VII i VIII biorą udział w projekcie e-learningowym „Przystań w sieci”. Jest to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, psychologach, pedagogach i bibliotekarzach poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt jest objęty patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na projekt składają się następujące moduły:

        • Cyberprzemoc w szkole. Jak reagować i zapobiegać?
        • Cyberzagrożenia
        • Cyfrowe ślady i reputacja online
        • Fake news, teorie spiskowe, manipulacje w sieci
        • Nielegalne i szkodliwe treści w internecie
        • Prywatność w cyfrowym świecie.

         

        Więcej informacji znajdziecie na stronie www.przystanwsieci.pl

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Planeta Energii

                 „Planeta Energii” to autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu, a także o innych ważnych tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
        W ramach Misji 1 dzieci dowiadują się, czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. Uczą się także, jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska korzystać z energii elektrycznej. Misja 2, to Kraina odpadów - dzieci dowiadują się, jak segregować odpady, co się dzieje z nimi dzieje po wyrzuceniu, jak ograniczyć powstawianie odpadów.

         

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         

        Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów

        Szkoły Podstawowej w Ludwinowie

         

                 Projekt jest realizowany na podstawie umowy Nr UDA-RPSL.11.1.04-24-03EF/19-00 o dofinansowanie projektu: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Szkoły Podstawowej w Ludwinowiew ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020(EFS) dla osi priorytetowej XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, dla działania 11.1 Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego. Jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość projektu wynosi 214 785,00 zł. Kwota dofinansowania uzyskanego w ramach EFS 193 306,50 zł Projekt jest realizowany w okresie od 01 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku, skierowany do uczniów/uczennic klas I–III  i IV–VIII Szkoły Podstawowej w Ludwinowie.

        W ramach projektu są realizowane następujące zajęcia:

        • Zajęcia wyrównawcze matematyczno-przyrodnicze kl. I-III
        • Zajęcia wyrównawcze z matematyki kl. IV-VIII
        • Koło matematyczne kl. VI-VIII
        • Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego kl. I-VIII
        • Zajęcia wyrównawcze z chemii kl. VII-VIII
        • Zajęcia rozwijające z chemii kl. VII-VIII
        •  Zajęcia wyrównawcze z fizyki kl. VII-VIII
        • Zajęcia rozwijające z fizyki kl. VII-VIII
        •  Zajęcia wyrównawcze z biologii kl. IV-VI
        •  Zajęcia rozwijające z biologii kl. IV-VI
        •  Koło zainteresowań z geografii kl. IV-VI
        • Zajęcia  komputerowe dla klas młodszych I-III
        • Informatyczne koło zainteresowań kl. IV-VIII
        • Zajęcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – zajęcia logopedyczne klasy  I-III, IV-VIII
        • Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla klas I-III, IV-V.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

         Mali przedsiębiorcy!

                    Przedsiębiorczość w przedszkolu? Ależ oczywiście! Przedsiębiorczy przedszkolak to dziecko: samodzielne w każdej dziedzinie, podejmujące decyzje, kreatywne i zdobywające wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. W ostatnim już module, w dniach 14-17.04.2020, Mały Miś pomógł dzieciom zdobyć właśnie te umiejętności. Z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 moduł przyjął formę umożliwiającą zrealizowanie go poprzez kształcenie na odległość. Nauczyciel zaprosił do współpracy rodziców. Zadania zostały przesłane do rodziców poprzez messengera grupowego.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Ogólnopolska akcja edukacyjna
        "Dzieci uczą rodziców"

                    Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2019/2020 akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Akcja - organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego - skierowana jest do wszystkich przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców".
        W ramach akcji wszystkie zgłoszone placówki każdego miesiąca będą otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji na tematy związane z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w Internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystując otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzą dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".

        8 listopada przeprowadzona została pierwsza lekcja. Przedszkolaki i dzieci z klas młodszych uczestniczyły w zajęciach pod tytułem "Niepodległa Polska", podczas której odbyli podróż do czasów, gdy Polska powracała na mapę Europy i świata. W trakcie lekcji uczniowie poznali symbole narodowe i dowiedzieli się kim byli ojcowie polskiej niepodległości. Była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci za zadanie otrzymały do pokolorowania naszą piękną biało-czerwoną flagę i godło. Wszystkie poradziły sobie wspaniale z zadaniem. Ich zadanie domowe polega na przeprowadzeniu w domu rozmowy z rodzicami na temat Święta Niepodległości. Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi.

        6 grudnia kontynuujemy akcję "Dzieci uczą rodziców". Temat drugiej lekcji to: "Pomocne Serce". Dzieci dowiedziały się na niej czym jest pomaganie, dlaczego trzeba pomagać innym, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi, a także czym jest magia świąt Bożego Narodzenia.
         

        Zbliżają się ferie zimowe, czyli okres wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale to także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 10 stycznia odbyła się trzecia lekcja z cyklu "Dzieci uczą rodziców". Tematem było bezpieczeństwo podczas ferii. W lekcji wzięli udział przedszkolaki i uczniowie klas I-III. W trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych. Następnie pokolorowały obrazek "Bezpieczne ferie" i zabrały go do domu, aby przekazać zdobytą wiedzę swoim rodzicom.
         

        Dnia 10 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych uczestniczyły w zajęciach pt. "Młody ekolog" - w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców". Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak można dbać o środowisko naturalne (segregacja śmieci, recykling, akcje sprzątanie świata, oszczędzanie wody, zanieczyszczenie powietrza - smog). Obejrzały na monitorze interaktywnym filmiki edukacyjne związane z omawianą tematyką. Na koniec dzieci pokolorowały obrazki, które zabrały do domu. Obiecały również, że podzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi rodzicami. Pszczoła? Owad wyjątkowy i na swój sposób doskonały. Dzięki niemu pożywienie mamy. Lekcja piąta to podróż do świata pszczół. Temat lekcji to "Wyjątkowa pszczoła".

        6 marca dzieci poznały te małe owady, a także dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Najważniejszym punktem zajęć było uświadomienie dzieciom konieczności ochrony tych małych stworzeń i poznanie sposobów na stworzenie im przyjaznego do życia środowiska. Na koniec wszyscy otrzymali zadanie do wykonania, które polegało na pokolorowaniu sympatycznej pszczółki oraz zabranie obrazka do domu i podzielenie się z rodzicami zdobytą podczas zajęć wiedzą.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Projekt "E - aktywna Gmina Niegowa"

                    Gmina Niegowa otrzymała dofinansowanie na realizację projektu grantowego "E-aktywni mieszkańcy województwa śląskiego i opolskiego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Projekt polega na podniesieniu kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Niegowa poprzez przeprowadzenie szkoleń w 7 dostępnych do wyboru modułach tematycznych:

        • Rolnik w sieci
        • Rodzic w Internecie
        • Mój biznes w sieci
        • Moje finanse i transakcje w sieci
        • Działam w mediach społecznościowych
        • Tworzę własną stronę internetową (blog)
        • Rolnik w sieci
        • Kultura w sieci

        W ramach projektu w naszej szkole odbyły się pierwsze bezpłatne szkolenia. Spotykaliśmy się na 14 szkoleniach na terenie naszej szkoły w miesiącach: listopad i grudzień 2019r. Dzięki projektowi do Szkoły Podstawowej w Ludwinowie trafią nowoczesne laptopy. Będą z nich korzystać nasi uczniowie.

        Dziękujemy Państwu za obecność na szkoleniach i zaangażowanie.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Projekt "Nadzieja, Zwycięstwo"
        i sukces naszych uczennic !!!

                    Szkoła Podstawowa w Ludwinowie od czerwca 2019 r. brała udział w realizacji projektu "Nadzieja, Zwycięstwo" , mający na celu przypomnienie, a dla młodszego pokolenia ukazanie niezwykłej postaci Jana Pawła II i Jego wielkiego wkładu w budowanie wolnej i niepodległej Polski, jedności narodowej, a nade wszystko w odzyskanie przez Polaków godności, szacunku, dumy, przekonania o własnej wartości i odkrycia narodowej tożsamości. Ma on także na celu propagować nieznany w kraju oraz w regionie protest robotników w klubie „Ikar” na terenie Miejskich Zakładów Komunikacji w Częstochowie. Wydarzenia, do których doszło w dniach 11-19 listopada 1980 roku, pozostają na marginesie "wielkiej historii" i równocześnie nie znajdują swojego miejsca w opracowaniach promujących historię naszej małej Ojczyzny. Do tej pory nie były znane szerszemu gronu mieszkańców Częstochowy. Projekt składa się z dwóch części. I etap projektu NADZIEJA związany jest ściśle z Jasną Górą i dotyczy I pielgrzymki Jana Pawła II. II etap projektu ZWYCIĘSTWO stanowi ukazanie „owoców” tego niezwykłego spotkania z rodakami na polskiej ziemi przez zapoznanie z nieznanym w rejonie częstochowskim i w kraju protestem "ludzi Solidarności" w klubie IKAR w Częstochowie w 1980 r. Projekt zyskał wsparcie Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Realizują go: Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Jasnogórski Instytut Maryjny i Delegatura Kuratorium Oświaty w Częstochowie, pod patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej, Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer, przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusza Tabulskiego.
        W ramach projektu dla klas IV-VIII w dniu 18 września 2019r. została zorganizowana wycieczka do Częstochowy, gdzie nasi uczniowie zwiedzali Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, w Szkole Podstawowej nr 8 im. H.Poświatowskiej obejrzeliśmy film dokumentalny "Ikar - stan wyjątkowy".
        23 września nasi uczniowie przystąpili do szkolnego etapu Wielkiego Testu o IKARZE. Do kolejnego regionalnego etapu zakwalifikowali się uczniowie kl. VIII - Patrycja Stodółkiewicz i Paweł Piedo i już 26 września w RODN "WOM" w Częstochowie reprezentowali nas w finale, gdzie 
        Patrycja Stodółkiewicz została LAUREATKĄ i zajęła II miejsce! Również przedszkolaki z grupy Starszaków zaangażowały się w projekt. Maja Gryl z rodzicami wykonała pracę na rodzinny konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny" i została LAUREATKĄ III miejsca. W dniu 16 października w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze w ramach projektu "Nadzieja. Zwycięstwo". Ten dzień był ściśle związany z I częścią projektu ("Nadzieja") i miał zwrócić szczególną uwagę na wizytę Jana Pawła II w Częstochowie oraz na Jasnej Górze. Działania edukacyjne nawiązywały do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w przypadającą w tym roku, 40. rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystawy amatorskich zdjęć "Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku". Wystawa ta ma charakter mobilny i będzie mogła być prezentowana w szkołach. Zaproszeni goście, m. in. Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, Pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty; Pani Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi wręczyli zwycięzcom nagrody w konkursach: plastycznym (rodzinnym) dla przedszkolaków "Jan Paweł II w życiu naszej rodziny", literackim "Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie" a także filmowym "Przeciw niesprawiedliwości – wydarzenia z lat 1979-1980". W dniu 20 października również w Sali Papieskiej odbyło się podsumowanie części II projektu "Nadzieja. Zwycięstwo" ("Zwycięstwo"), które miało przypomnieć młodym ludziom o proteście w klubie "Ikar" w Częstochowie. Patroni projektu: Pani Lidia Burzyńska Poseł RP, o. dr Mariusz Tabulski dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, Dorota Kaczmarek wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", Anna Rakocz - uczestniczka protestu w Ikarze wręczyli nagrody zwycięzcom Wielkiego Testu o IKARZE. Każdy uczestnik oraz szkoła biorąca udział w tych zmaganiach otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Stodółkiewicz, pani dyrektor Ewa Golibroda oraz koordynatorzy projektu: pani Donata Kawecka i ksiądz Bogumił Kowalski. Spotkanie zakończyło się koncertem z elementami refleksji św. Jana Pawła II “Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki”. Pieśni ze "Śpiewnika domowego" wykonali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, wybitnej śpiewaczki operowej. A już 21 października w naszej szkole mogliśmy, jako pierwsi, podziwiać mobilną wystawę amatorskich zdjęć "Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku". Wystawę rozpoczęto uroczystym przecięciem wstęgi przez panią dyrektor, koordynatorów projektu oraz przedstawicieli każdego oddziału. Natomiast 7 listopada nasza szkoła została zaproszona na końcowy etap powyższego projektu, czyli rekonstrukcję wydarzeń z 1980 roku pt. "39 lat temu w Ikarze", która odbyła się o godz. 13.30 w świetlicy IKAR w Częstochowie. W tym dniu naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor.

        SKŁADAMY SERDECZNE GRATULACJE DLA NASZYCH LAUREATEK!
        DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELOM, UCZNIOM I RODZICOM ZA UDZIAŁ W PROJEKCIE!

        www.nadziejazwyciestwo.pl

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        "Wykaż się inicjatywą" - wolontariat

                    W ramach akcji Wolontariatu Pracowniczego Grupy Raben - "Wykaż się inicjatywą" we wrześniu 2019 r. został zrealizowany projekt autorstwa Joanny Szewczyk Mizgały - koordynatora Działu Obsługi Klienta. Brały udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - II Szkoły Podstawowej w Ludwinowie. Dzieci miały okazję zaznajomić się z tematem transportu i bezpieczeństwa oraz jego wpływu na społeczeństwo i środowisko. W ramach projektu sala przedszkolna została doposażona w telewizor, a dzieci otrzymały opaski odblaskowe oraz worki ekologiczne, które same mogły pokolorować. Kolejnym etapem był zakup roślin przez firmę Raben oraz wielka zabawa przy sadzeniu drzewek i krzewów w szkolnym ogrodzie. Dziękujemy Firmie Raben oraz Pani Joannie za świetną zabawę i miło spędzony czas.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka"

                    Nasza szkoła uczestniczyła w Projekcie UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka".

        Celem projektu UNICEF było:

        • Zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka.
        • Zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka.
        • Wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

        Chcąc podziękować za zaangażowanie w lokalne działania na rzecz najmłodszych, przyznając nominację i odznaczenie. Dzieci odznaczyły tytułem "Szeryfa Praw Dziecka" 5 osób. Otrzymanie bowiem tego tytułu jest przede wszystkim formą podziękowania, a także zobowiązania do dalszej pracy i podejmowania kolejnych wysiłków. Odznaczenie "Szeryfa Praw Dziecka" UNICEF otrzymały następujące osoby działające na rzecz dzieci:
         

        Pani Ewa Golibroda - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ludwinowie
        Przyczynia się do powstawania wielu ciekawych inicjatyw i ich realizacji na rzecz dzieci. Dba o bezpieczeństwo uczniów w szkole. Bez względu na okoliczności, można liczyć na pomoc i wsparcie ze strony pani Dyrektor, która dąży do zintegrowania społeczności i do tego, aby uczeń był człowiekiem wrażliwym, otwartym na świat i tolerancyjnym. Zależy jej również na tym, aby młody człowiek potrafił badać, konstruktywnie myśleć i podejmować ryzyko. Próbuje w uczniach rozpoznać, oszacować, wyłuskać to, co najlepsze oraz pomóc znaleźć drogę w życiu.

         

        Pan Andrzej Szczepańczyk - Dyrektor GOK w Niegowie
        W swej pracy troszczy się o realizację przedsięwzięć mających wpływ na najmłodszych. Dzięki staraniom pana Dyrektora możemy uczestniczyć w wielu ciekawych projektach edukacyjnych, kulturalnych i prozdrowotnych. Dla równowagi umysłowej i relaksu, pan Andrzej organizuje nam szereg atrakcji o charakterze rozrywkowym.

        Ksiądz Bogumił Kowalski - proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jana Berchmansa
        Za działalność społeczną, przyczyniającą się do powstawania wielu ciekawych inicjatyw i ich realizacji na rzecz dzieci np. plac zabaw przy parafii, organizowanie wycieczek.

        Pan Mariusz Rembak - Wójt Gminy Niegowa Jako Prezes Klubu Sportowego przyczyniał się do stworzenia sprzyjającego środowiska do nauki oraz realizację przedsięwzięć mających wpływ na edukację dzieci, ich rozwój sportowy i kulturalny.

        Pani Marianna Żukowska To osoba, którą można nazwać "Przyjacielem szkoły". Widać, że kocha dzieci i dobrze im życzy. Zawsze serdeczna, szczera i ofiarna; służy pomocą szkole i jej wychowankom. Wspiera wszelkie inicjatywy organizowane dla dzieci i z myślą o nich.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Międzynarodowy projekt edukacyjny
        "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

                    W roku szkolnym 2018/2019 dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków realizowały projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Realizacja projektu posłużyła przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa, współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Zrealizowano następujące moduły:

        • Czytające Przedszkolaki,
        • Mały Miś uczy samodzielności,
        • 100-lecie Niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku!,
        • Kulinarne warsztaty z Małym Misiem,
        • Kuferek kreatywności Małego Misia,
        • Misiowe aktywności sportowe.

        Projekt stanowił atrakcyjną formę realizacji podstawy programowej - zarówno określonych zadań przedszkola jak i osiągnięć dzieci. Przedsięwzięcie wpisało się w zalecane sposoby i warunki realizacji podstawy. "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" przyniósł wymierne korzyści zarówno dzieciom, rodzicom. Koordynatorem i realizującą projekt była pani Joanna Nocuń.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        SKS 2019

                    Nasza szkoła już po raz trzeci została zakwalifikowana do programu ,,Szkolny Klub Sportowy" ogłoszony przez MSiT.
        Celem programu jest:

        • stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci,
        • poprawa aktywności fizycznej, stanu zdrowia,
        • promocja zdrowia i aktywnego stylu życia wśród dzieci,
        • stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie,
        • tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci,
        • wykorzystanie lokalnej infrastruktury sportowej w tym przyszkolnej.

        Zajęcia trwają od 07.01.2019r. do 30.06.2019r. Pozostała część godzin jest realizowana od 02.09.2019r. do listopada. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu. Czas zajęć wynosi 60 min. W zajęciach bierze udział 15 uczniów z klas VI-VII.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje

                    Nasza szkoła w czerwcu 2018r. przystąpiła do projektu "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje" realizowanego z Programu Wieloletniego-Niepodległa. Jako szkoła zadeklarowaliśmy, że podejmiemy działania umożliwiające włączenie się naszych uczniów w realizację zadań projektowych, tj.

        • zaprojektowanie i wykonanie czterech poszyć do czapek typu maciejówka,
        • udział nauczyciela historii w konferencji poświęconej ppor. Arturowi Wiśniewskiemu,
        • przeprowadzenie lekcji historii na podstawie przygotowanego scenariusza o jasnogórskim bohaterze i wydarzeniach, które miały miejsce na Jasnej Górze 4 listopada 1918r,
        • wykonanie prac plastycznych podsumowujących przeprowadzone zajęcia,
        • udział nauczyciela szkoły w warsztatach tanecznych,
        • dokonanie wpisu do kroniki 100 życzeń na 100 lat Niepodległej Polski,
        • aktywny udział w Pikniku niepodległościowym 4 listopada 2018r.

        Jako szkoła jesteśmy dumni, że zdołaliśmy wywiązać się założonych zadań projektowych, czego dowodem są liczne zdjęcia. Dzięki tym działaniom na nowo odkryliśmy znaczenie współczesnego patriotyzmu!

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Projekty eTwinning

                    eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pomocą mediów elektronicznych oraz doskonalenie zawodowe nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy - wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, a także motywuje do nauki i otwiera na kulturę innych krajów. Projekty realizowane w naszej szkole:

        My illustrated English Booklet

                   Projekt jest przeznaczony dla uczniów klasy IV i ma na celu powtórkę słówek, które dotychczas opanowali. Przygotowują mini książeczki lub broszury przedstawiające słownictwo z różnych kategorii tematycznych własnoręcznie zilustrowane. W końcowym etapie broszury wszystkich szkół uczestniczących w projekcie będą połączone w jedną cyfrową broszurę. Dzięki zaangażowaniu w realizację tego projektu, nie tylko motywacja uczniów do nauki się zwiększy, ale także ich zasób słownictwa. Oprócz tego, uczestnicy mają okazję zawrzeć nowe przyjaźnie z uczniami z Rumunii, Turcji, Włoch i Słowacji. Czas trwania projektu: październik 2018 - luty 2019.

        penPAL

         

                    Projekt ma na celu naukę języka angielskiego poprzez zawieranie przyjaźni z uczniami z innych krajów: Rumunią, Słowacją, Turcją, Włochami oraz Finlandią. W każdym miesiącu uczniowie maja okazję wypowiedzieć się na inny temat pisząc wiadomości do siebie na portalu twinspace. Oprócz zaprezentowania podstawowych informacji o sobie, swojej rodzinie, szkole, nauczycielach i codziennym życiu, uczestnicy mogli dzielić się zdjęciami i plikami video. Czas trwania projektu to: grudzień 2017 - czerwiec 2018, a klasy biorące udział to uczniowie klasy VI i VII. Dzięki realizacji tego projektu uczniowie mają okazję szlifowania umiejętności językowych oraz zdobycia pewności siebie w komunikowaniu się w języku angielskim.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Program Szkolny Klub Sportowy

                    Nasza szkoła została zakwalifikowana do ogólnopolskiego programu SKS w roku szkolnym 2017/2018. Program "Szkolny Klub Sportowy" jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Dodatkowe lekcje są realizowane 2 razy w tygodniu.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych gminy Niegowa

                    Szkoła rozpoczyna realizuję projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych gminy Niegowa" . Od 1 września 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku zaplanowano do realizacji następujące zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ludwinowie:

        • zajęcia wyrównawcze z edukacji polonistycznej w kl. I-III
        • zajęcia wyrównawcze z edukacji matematycznej w kl. I-III
        • zajęcia logopedyczne w kl. 0-VI
        • zajęcia rozwijające z matematyki w kl. IV-VI
        • zajęcia rozwijające z przyrody w kl. IV-VI
        • zajęcia rozwijające z języka polskiego w kl. IV-VI
        • zajęcia rozwijające z języka angielskiego w kl. 0-VI
        • zajęcia artystyczne w kl.I-VI
        • zajęcia sportowe w kl. I-VI.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Indywidualizacja procesu nauczania
        w gminie Niegowa

                    Szkoła rozpoczęła 5 października 2011 r. realizację projektu "Indywidualizacja procesu nauczania w gminie Niegowa". W naszej szkole wszyscy uczniowie klas I-III uczestniczą w projekcie tj. 44 uczniów. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz zapewnienie im oferty edukacyjnej zgodnej z ich indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi. Daje on szansę na indywidualną pracę z dzieckiem w celu wspierania jego osobistego rozwoju poprzez realizację określonych zajęć dodatkowych dla uczniów oraz doposażenie szkolnych baz w odpowiednie materiały dydaktyczne, a także niezbędny sprzęt do rozpoznanych potrzeb i zaplanowanych zajęć dodatkowych. Działania projektowe zapewniają uczniom z klas I-III bogatą ofertę zajęć dodatkowych.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Niegowa poprzez rozwój kompetencji kluczowych

                    Szkoła rozpoczęła 23 marca 2011 r. realizację projektu "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Niegowa poprzez rozwój kompetencji kluczowych".Obecnie jako druga edycja, również będzie trwał 2 lata do marca 2013. Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w szkołach oraz gimnazjach a także zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych uczniów. Celami szczegółowymi projektu są:

        • wprowadzenie szerokiej oferty zajęć dodatkowych w szkołach i gimnazjach,
        • wyrównanie dysproporcji edukacyjnych w stosunku do województwa,
        • wzrost wyników egzaminów gwarantujących swobodę wyboru szkoły ponadgimnazjalnej zgodnie z potencjałem i zainteresowaniami uczniów,
        • wzrost poziomu umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych, a w szczególności znajomości języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technologii informatycznej,
        • wyposażenie nauczycieli w stosowną wiedzę z zakresu równości szans płci w kontekście przełamywania stereotypów edukacyjnych.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów gminy Niegowa poprzez rozwój kompetencji kluczowych

                    Od marca 2009 r. szkoła realizuje projekt "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów gminy Niegowa poprzez rozwój kompetencji kluczowych" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poszerzający ofertę edukacyjną szkoły o szereg zajęć pozalekcyjnych. Są to min. zajęcia wyrównawcze i rozwijające z matematyki, informatyki, przyrody, języka angielskiego i języka polskiego oraz wychowania fizycznego.

        Głównymi celami projektu są :

        • poprawa dostępu oraz umiejętności korzystania z różnego rodzaju form poznawczych współczesnego świata,
        • wykorzystania technologii multimedialnych,
        • korzystania z różnego rodzaju źródeł informacji,
        • wykorzystanie programów i technik komputerowych,
        • zmniejszenie deficytów z zaburzeniami funkcji wzrokowych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i zapamiętywania powodujących trudności w pisaniu i czytaniu,
        • wykształcenie odpowiednich technik czytania i pisania, porozumiewania się w języku ojczystym,
        • wyrównanie szans w zakresie porozumiewania się w języku obcym,
        • wprowadzenie zajęć z dodatkowego języka obcego w gimnazjach,
        • zajęcia wyrównawcze i rozwijające z języka obcego nauczanego,
        • realizacja zajęć rozwijających oraz matematycznych co długofalowo powinno wpłynąć na podniesienie wyników egzaminów zewnętrznych,
        • wprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz rozwijających z przyrody, biologii, chemii, fizyki,
        •  wdrożenie kół technicznych, przedsiębiorczości, europejskich.

        Wprowadzenie zajęć dodatkowych zminimalizuje zjawiska patologiczne poprzez wskazywanie form aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu, wpłynie na kształtowanie charakteru poprzez zdobywanie wspomagania intelektualnego, wyrabianie motywacji do podejmowania wysiłku, poszukiwania własnych mocnych stron.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Małe Przedszkole

                    Zajęcia w Małym Przedszkolu trwają 25 godzin w tygodniu, w miejscu w pełni wyposażonym w pomoce dydaktyczne, meble i zabawki. W zajęciach biorą udział dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzięki temu młodsze dzieci mogą naśladować swoich starszych kolegów, podczas gdy starsze uczą się odpowiedzialności i opieki nad młodszymi. Dzieci otrzymują edukację opartą na programie nauczania zgodnym z wymogami MEN. Jednocześnie nad ich prawidłowym rozwojem czuwa psycholog i logopeda. Bardzo ważne w edukacji przedszkolaków jest również zaangażowanie ich rodziców. Uczestniczą oni w codziennym życiu przedszkola oraz w specjalnych warsztatach prowadzonych przez pedagogów i psychologów. W ten sposób rodzice poszerzają swoją wiedzę otrzymując profesjonalne wsparcie w opiece nad dziećmi i w radzeniu sobie z problemami , które mogą się pojawić na różnych etapach ich wychowania.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Radosna Szkoła

                    Szkoła Podstawowa w Ludwinowie przystąpiła do programu rządowego Radosna Szkoła. Otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne stwarzające możliwość organizacji zabaw ruchowych. Aby zapewnić najmłodszym uczniom właściwy rozwój psychofizyczny, szkolne miejsce zabaw wyposażyliśmy w przyrządy pozwalające na zaspokojenie przez dzieci potrzeby ruchu. Są tam przyrządy do ćwiczeń, duże miękkie piłki, materace do zabaw, tory przeszkód, drabinki itp. Szkoła otrzymała również pomoce spełniające funkcje edukacyjne oraz pozwalające na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

                    1 kwietnia 2009 r. nasza szkoła przystąpiła do Projektu Edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

        Głównym celem projektu, nazywanego również Projekt Pierwszaki jest:

        • wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanie do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia
        • wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

        linia-ruchomy-obrazek-0424

        Matematyka kluczem do sukcesu ucznia
        i wszechstronnego rozwoju wiejskiej szkoły

                    26 lutego 2007 r. szkoła przystąpiła do projektu "Matematyka kluczem do sukcesu ucznia i wszechstronnego rozwoju wiejskiej szkoły" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (działanie 2.1 a). W ramach realizacji projektu uczniowie rozwijali twórcze i logiczne myślenie matematyczne na zajęciach pozalekcyjnych. Brali aktywny udział w konkursach organizowanych na terenie szkoły i poza nią.