• Historia

    •  

            Rok 1947 przyniósł radosną wieść mieszkańcom tutejszych wiosek o mającej powstać na ich terenie nowej szkole. Obywateli okolicznych wiosek nurtowała myśl; gdzie i jaka powstanie szkoła. Kiedy zjechał starosta z inżynierem, ludność Trzebniowa,Gorzkowa Nowego i Ludwinowa ubiegała się o pierwszeństwo w budowie szkoły. Po wielu kłopotach (ponieważ każda wioska twierdziła, że u nich przysługuje budowa nowej szkoły) wybrano teren w wiosce Ludwinów, leżącej na równej odległości od najwięcej oddalonych wiosek mających należeć do obwodu tej szkoły. Na posiadłości Maciągów wymierzono teren oraz sołtys tej wioski Tyrek Franciszek wraz z mieszkańcami wioski przyrzekli zamienić teren pod plac szkolny na posiadłość ogólną wsi dla spadkobierców Maciąga Franciszka. Rozpoczęto mozolną pracę nad budową wśród olbrzymich trudności komunikacyjnych (brak bitej drogi) i braku wody. Mieszkańcy Ludwinowa i okolicznych wiosek zapisali się złotą kartą pracy w budowie nowej szkoły.

      Rok 1949/1950

                 Prace jeszcze nie zostały całkowicie ukończone, a już zjechali pierwsi mieszkańcy szkoły, dzieci z miasta na kolonie letnie. Prace wykończono wśród rozbrzmiewającego gwaru i uśmiechu dziecięcego. W końcu sierpnia zjechało grono pedagogiczne składające się z kierownika Romanowskiego Kazimierza, Pani Grzegorzewskiej, Pana Płatkowskiego Stanisława, Pani Mańko Janiny. Prace rozpoczęto w bardzo trudnych warunkach materialnych. Woźnym szkoły został Pan Mesjasz Jan, obywatel Ludwinowa. Zwieziono ławki pięcio i czteroosobowe z jednoklasówek w Gorzkowie Nowym, Trzebniowie oraz kilka starych krzeseł, dwa stoły, dwie szafy chwiejące się oraz dwie tablice. Takie było początkowe umeblowanie sal szkolnych. W pięknym budynku o dużych jasnych salach dziwny kontrast przedstawiały meble. Kierownik już w pierwszym roku wszczął starania onowe meble i zaczęto dekoracje budynku papieroplastyką. Po miesiącu pracy miejsce P.Grzegorzewskiej zajęła Pani Karolczyk Janina. Młode grono pedagogiczne wzięło się rzetelnie do pracy. Trudno tu było mówić o dobrych wynikach nauczania przy takich trudnościach materialnych. Młodzież wiosną po lekcjach wzięła się do usunięcia gruzów wokół szkoły, by założyć ogródek szkolny. Po takiej pracy pod koniec roku szkolnego zradością stwierdzono, że szkoła jakby podrosła na równym terenie i wyglądała okazalej. Wnętrze jej w końcu roku też było pięknie ozdobione gazetkami i hasłami.

      Rok 1965/1966

                 W roku tym do tutejszej szkoły uczęszczało 247 uczniów, a klas było 9 na co składało się 7 w szkole w Ludwinowie i 2 w filii w Gorzkowie, pracę tu podjęła Pani Jasińska Zofia. Oprócz niej w tutejszej szkole pracują następujące osoby: kierownik szkoły E. Madej, wraz z Józefą Madej, Państwo Stanisław i Maria Muchowie, Zofia Mesjasz, Tadeusz Maciągowski i J. Kieras.

      Rok 1966/1967

                 W tym roku szkolnym reforma szkolna objęła wszystkie klasy szkoły podstawowej. Do szkoły podstawowej przybyła jeszcze jedna klasa, klasa VIII. W związku z tym powiększyło się grono tutejszej szkoły, przybyła Pani Anna Kowalczyk.

      Rok 1967/1968

                 Do szkoły przybyło dużo pomocy naukowych, uruchomiono pracownie fizyko-chemiczną. Szkoła w czasie wakacji została kapitalnie odmalowana i usunięto wadliwą instalacje odgromową i elektryczną.

      Rok 1969/1970

                 W roku szkolnym otwarta została świetlica, która ma pełnić głównie czynności opiekuńczo-wychowawcze, oraz pomagać uczniom słabym i zaniedbanym w nauce.

      Rok 1970/1971

                 W salach w okresie zimy jest bardzo zimno, co również utrudnia normalną pracę szkoły. Kierownictwo szkoły czyni starania o środki na założenie centralnego ogrzewania. I już w 1971r założono w szkole centralne ogrzewanie, co polepszyło warunki pracy nauczycieli i młodzieży. Palaczem był Magiera Stanisław, dokonano również remontu. Szkoła jest lepiej zaopatrzona w pomoce naukowe.

      Rok 1971-1974

                 Nauczyciele wychowania fizycznego wciąż mają pewne trudności ze względu na brak działki i boisk do wychowania fizycznego. W 1972 został ułożony chodnik przed szkołą przy ulicy. W pracach tych dużą pomoc okazali rodzice i młodzież szkolna, oraz pracownicy obsługi szkoły. Dużą pomoc w tych sprawach okazał przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Ob. Eugeniusz Szczepańczyk.

      Rok 1974/1975

                 W okresie wiosny została załatwiona sprawa z podwórkiem szkolnym. W miesiącu czerwcu 1975r rozpoczęto budowę ogrodzenia działki szkolnej przez Rolniczą Spółdzielnię w Mzurowie - prace te nie zostały jednak zakończone.

      Rok 1975/1976

                 Dyrekcja szkoły czyni dalsze starania o dokonanie ogrodzenia działki szkolnej i jej zagospodarowania. W okresie letnim umowę podpisał zakład Wodociągów z Częstochowy, zobowiązując się do przeprowadzenia remontu szkoły i zagospodarowania jej otoczenia. W 1976r wybudowano 2 boiska w tym jedno asfatowe.

      Rok 1981/1982

                 Dyrektor Szkoły Eugeniusz Madej zostaje wybrany sekretarzem gminnym PZPR i rezygnuje z pracy w szkole. Dyrektorem szkoły zostaje Józefa Madej.

      Rok 2002-2009

                 1 września 2002r. przyniósł wiele zmian, Dyrektorem Szkoły została mgr. Ewa Golibroda, wybrana w konkursie, który odbył się w Urzędzie Gminy Niegowa. Pani Dyr. podjęła starania, by wyremontować gruntownie budynek, upiększyć teren oraz doposażyć sale lekcyjne i kuchnię. Dzięki staraniom uzyskała sponsorów oraz zaangażowała środowisko lokalne w pracę na rzecz szkoły. Otrzymała dotację od Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dzięki czemu szkoła mogła zostać wyposażona w nową kuchnię. Rozpoczęto pracę wokół budynku szkoły, posadzono nowe krzewy, wycięto chore drzewa i upiększono otoczenie. Gdy prace na zewnątrz zostały zakończone, rozpoczęto remont w środku. Pomalowano m .in. klatki schodowe, korytarze, sale, wykonano obudowy kaloryferów, doposażono pracownie, pozyskano nowe meble. Ze względu na brak sali komputerowej, w porozumieniu Pani Dyrektor z P. Andrzejem Dziewiątkowskim , dzieci z kl IV-VI w czasie ferii uczęszczały na zajęcia do Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. Wciąż trwały prace w szkole. Wzbogacono księgozbiór biblioteki oraz wyposażono salę informatyczną w 4 komputery. Jednak generalny remont Szkoły Podstawowej w Ludwinowie odbył się od 1 sierpnia i trwał do 21 grudnia 2009r. Tak pisała o nas Gazeta Myszkowska:
      http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/1458
      http://www.niegowa.pl/index1.php?go=termomodernizacja_budynku
      W czasie, gdy szkoła poddana była remontowi uczniowie uczyli się w trudnych warunkach w Szkole Podstawowej w Bliżycach.

       

      Szkoła przed remontem:


      Szkoła po remoncie:

       

      Kierownicy szkoły:

      Romanowski Kazimierz
      R. Ciałuch
      Janina Karolczyk
      p.o. J. Maciąg
      Marian Pośpiech
      Eugeniusz Madej


      W roku 1972 pierwszym Dyrektorem szkoły został Eugeniusz Madej, po nim Józefa Madej, a następnie Ewa Golibroda.