•  

        linia-ruchomy-obrazek-0349

        26 maja w przedszkolu obchodziliśmy  dzień Mamy i Taty

                       Wszystkie dzieci doskonale znają te ważne daty – 26 maj i 23 czerwiec. Czas, w którym obecnie się znajdujemy nie należy do najłatwiejszych. Choć w tym roku nie możemy świętować tych dni wspólnie w przedszkolu, postaraliśmy się jednak, aby rodzice mogli poczuć i zobaczyć jak bardzo ich dzieci kochają swoich najbliższych. Przygotowały one niespodziankę w postaci programu artystycznego. Następnie przesłaliśmy to nagranie wszystkim rodzicom. Dzieci przekazały także mamom i tatom wyjątkowe prezenty, w które włożyły ogrom zaangażowania i pracy.

         

        https://youtu.be/9u1_z_4Qsb0

        https://youtu.be/i5xXBSzVXfM

        https://youtu.be/ofEha2bUnPc

        https://youtu.be/54Vksq7vhaA

        https://youtu.be/JZuKr6AiIA4

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Konkurs „Patriotyzm na co dzień i od święta”

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I edycji konkursu „Patriotyzm na co dzień i od święta”. Organizatorem konkursu był Mariusz Trepka – Poseł na Sejm RP, natomiast patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Tematem przewodnim konkursu były prace, które nawiązywały do majowych świąt tj. Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VIII.
                  W gronie finalistów znalazł się wychowanek pani Teresy Radosz z klasy III, Igor Stala, który zajął III miejsce w konkursie. Wyróżnienie zdobyła Zofia Pytlarz z klasy II, której wychowawczynią jest pani Joanna Pikuła. Wręczenie nagród odbyło się w MDK w Myszkowie. Nagrody wręczali Sekretarz Stanu Tomasz Rzymkowski, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, oraz Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 6

                  W dniu 19 i 20 maja uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków „Kubusie” obejrzeli już 6  lekcja z Akcji „Dzieci Uczą Rodziców” pt.: „Zdrowa Ziemia”. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko, jak segregować odpady, co to jest smog oraz czym jest ekologia. Lekcja „Zdrowa Ziemia” to fascynująca podróż do świata ekologii. Na zakończenie dzieci wykonały karty pracy, które zabrały do domu. Świadomość działań ekologicznych należy budować od najmłodszych lat. Dlatego też wierzymy, że każdy z nas może stać się Przyjacielem Ziemi.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Konstytucja 3 Maja

                          W tym roku obchodzimy 230. rocznicę podpisania Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r., Konstytucji 3 Maja. To dobra okazja do refleksji na temat jej rzeczywistego znaczenia. Dlaczego w ogóle poświęcamy jej tyle uwagi? Przecież obowiązywała bardzo krótko. Jej reformatorskie założenia nie zdążyły się zmaterializować, nie uchroniła Polski przed kolejnym rozbiorem, nie zagwarantowała nam silnej pozycji międzynarodowej, nie zmieniła biegu historii. Niektórzy twierdzą nawet, że stanowiła  swoistą „prowokację”, która przyspieszyła upadek Rzeczypospolitej.

                       W tych dniach zachęcamy do refleksji nad współczesnym dziedzictwem Konstytucji 3 Maja. Bo ona, choć nie zapobiegła 123 latom niewoli, to, ucieleśniając w sobie wszystko, co w Polsce najlepsze, najodważniejsze i najnowocześniejsze, stanowiła na wieczny czas stały punkt odniesienia i pokrzepienia polskich serc – zarówno w latach zaborów, jak i w okresie naszych najważniejszych wysiłków na rzecz zachowania polskiej tożsamości i suwerenności. Po dzień dzisiejszy.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        List do Królowej Elżbiety II

                       Podczas zajęć dodatkowych z języka angielskiego uczniowie klas IV, V i VI razem z nauczycielką panią Magdaleną Pikułą wpadli na niecodzienny pomysł. Postanowili napisać list do królowej wielkiej Brytanii, Elżbiety II. Wszyscy chętnie zaangażowali się w prace nad pisaniem. W liście opisaliśmy naszą miejscowość, szkołę oraz naukę języka angielskiego. Do listu dołączyliśmy życzenia urodzinowe dla królowej oraz kartki wykonane przez uczniów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na odpowiedź z Pałacu Buckingham.

         

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Wielkanoc 2021

                       Wielkanoc to bardzo radosny czas, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które warto przekazywać młodszym pokoleniom. Święta Wielkanocne są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów i zwyczajów. Jednak, to już drugie święta, podczas których nauka odbywa się w trybie zdalnym. Aby kultywować piękne tradycje, nauczycielka plastyki – pani Donata Kawecka poprosiła uczniów o wykonanie wielkanocnych stroików i ozdób, które pięknie udekorują świąteczne stoły. Z kolei na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego zapanował iście świąteczny klimat – uczniowie poznali słownictwo i zwyczaje związane z Wielkanocą. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Magdalena Pikułą, przygotował prezentację interaktywną o polskich tradycjach i zwyczajach Wielkiej Nocy, którą udostępniono uczniom. Ponadto, wszyscy wychowawcy klas 1-8 oraz oddziałów przedszkolnych zadbali na godzinach wychowawczych o przyjazną, rodzinną atmosferę i złożyli sobie najserdeczniejsze życzenia.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Światowy Dzień Autyzmu

                     2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Autyzmu. Niebieski kolor symbolizuje to zaburzenie i jest wyrazem wsparcia dla osób z autyzmem oraz ich rodzin. Ze względu na stan epidemii korona wirusa, nie mogliśmy zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w naszej szkole. Jednak w miniony piątek symbolicznie zjednoczyliśmy się z autystami w domach poprzez niebieskie elementy ubioru, zapalenie niebieskich lampek, czy wykonanie kompozycji z niebieskich przedmiotów. Uczniowie obejrzeli film, który pozwolił im lepiej zrozumieć czym jest autyzm.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Podsumowanie akcji charytatywnych dla Oliwii z SMA

                     Nasza placówka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza dla Oliwki Hyla” oraz „Nakręcamy się dla Oliwki” włączając się do zbiórki na leczenie chorej na SMA1-rdzeniowy zanik mięśni Oliwii Hyla z Boguchwałowic. Choć społeczność szkolno-przedszkolna jest niewielka to udało nam się uzbierać sporo grosików i kilka worków nakrętek, które organizatorki akcji pani Joanna Nocuń i Magdalena Pikuła dostarczyły do Boguchwałowic, miejsca zbiórki. Mama Oliwki była niezmiernie wdzięczna za pomoc, która przybliża jej córeczkę do uzbierania ogromnej kwoty na niezbędny lek. Podziękowania kierujemy do wszystkich uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej w Ludwinowie oraz ich rodzin i przyjaciół, a także mieszkańców naszej miejscowości.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 5

                        W dniu 26 marca w oddziale przedszkolnym 3-4 latków została przeprowadzona lekcja 5 z Akcji Dzieci Uczą Rodziców pt.: „W świecie ekonomii”. Dzieci dowiedziały się czym jest „pieniądz”, jaka jest jego historia oraz jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka. Przedszkolaki dowiedziały się również jaka jest różnica pomiędzy potrzebą a zachcianką, oraz czym jest oszczędzanie. Celem lekcji było kształtowanie świadomości dzieci o otaczającej je rzeczywistości, której finanse są integralną częścią.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349
         

        Europejski Dzień Logopedy

                     6 marca to Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z tej okazji w dniach 09-12 marca odbyły się dni zabaw logopedycznych w naszej szkole. W oddziałach przedszkolnych zabawnymi ćwiczeniami przypomniano, jak ważny jest oddech oraz sprawność buzi i języka dla prawidłowej wymowy. Zajęcia miały na celu wspieranie prowadzonej terapii logopedycznej oraz zapobieganie występowaniu problemów logopedycznych. Każde dziecko wykonało własny przyrząd do ćwiczeń oddechowych w domu. Na holu głównym szkoły znalazły się prezentacje podstawowych ćwiczeń logopedycznych wraz ze zdjęciami. Uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość pobrania planszowych gier logopedycznych do zabaw w domu, które usprawniają aparat mowy. W ten sposób nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349
         

        Podsumowanie akcji „Odzież na pomoc Oliwce”

                     Społeczność szkolno-przedszkolna oraz mieszkańcy naszej miejscowości po raz kolejny pokazali jak wielkie mają serca. Zaangażowanie w zbiórkę ubrań do recyklingu na rzecz Oliwii z SMA było ogromne. Wszystkie worki zostały odebrane z naszej placówki w piątek 5 marca 2021r. przez stowarzyszenie TERAZ JURA, z którym panie Joanna Nocuń i Magdalena Pikuła podjęły współpracę w czasie tej akcji . Zebrane rzeczy zostały wywiezione do punktu odbioru, skąd trafią do Sosnowca, a następnie do recyklingu. Cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie Oliwii.
        Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za udział w akcji. Przypominamy „pozytywnie zakręconym”, że cały czas zbieramy nakrętki.


         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2021

                  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca i został poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
        Pomysłodawcą daty upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” był prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Janusz Kurtyka. Dzień obchodów nie jest przypadkowy, w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali strzałem w tył głowy przywódców VI Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy: Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepki. Zamordowani żołnierze byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”, kontynuując od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Data śmierci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi zakończenie historii konspiracji niepodległościowej, powstałej 27 września 1939 roku. Uczestnicy ruchu partyzanckiego nazywani są „żołnierzami niezłomnymi” lub „żołnierzami wyklętymi”. To określanie powstało w 1993 roku, jako tytuł wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

        W 2009 roku organizacje kombatanckie, zrzeszone wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. W 2010 roku inicjatywę ustawodawczą podjął prezydent Lech Kaczyński, zaś po jego tragicznej śmierci, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 9 lutego 2011 roku prezydent podpisał ustawę, która została opublikowana sześć dni później. W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowane są wydarzenia upowszechniające wiedzę o dziejach żołnierzy w walce o niepodległość Polski, koncerty, zawody sportowe.
        Corocznie Instytut Pamięci Narodowej i inne stowarzyszenia organizują inicjatywy upamiętniające tak bohaterską oraz tragiczną historię „Żołnierzy Wyklętych”. Coraz więcej młodych osób zaczyna interesować się dziejami tych bohaterów i zdobywać wiedzę, która jest tak ważna w kształtowaniu wartości oraz postaw patriotycznych.

        26.02.2021z inicjatywy MEiN odbyła się premiera koncertu „Młodzi Niezłomnym” zespołu  SOUL Sanok.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Wizyta w Szkolnej Bibliotece

                   W dniu 23 lutego, dzieci oddziału  przedszkolnego z grupy 3-4 latków wybrały się wraz ze swoją wychowawczynią do Biblioteki Szkolnej. Dzieci dowiedziały się, jak można zostać czytelnikiem, do czego potrzebna jest karta czytelnika, jak należy się zachować w bibliotece szkolnej i czytelni oraz, w jaki sposób ułożone są zbiory książek. Pani D. Kawecka przeczytała przedszkolakom ciekawe zagadki, opowiedziała historię jak powstało pismo drukarskie, przedszkolaki wypożyczyły ciekawe książeczki z bajkami, podziękowały za poświęcony czas pani bibliotekarce i zadowolone wróciły do sali przedszkolnej.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 4

                  22 lutego 2021r. w naszej placówce została przeprowadzona 4 lekcja Akcji „Dzieci uczą rodziców” pt.: „Kosmiczna Przygoda”. Uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki dowiedziały się, czym jest Wszechświat, co to jest Droga Mleczna, a także poznały Planety Układu Słonecznego. W celu utrwalenia zdobytych wiadomości, dzieci uzupełniły, a następnie pokolorowały karty pracy, które zabrały ze sobą do domu.
         

        linia-ruchomy-obrazek-0349
         

        Wycieczka 5-6 latków do biblioteki szkolnej
         

                  Dnia 17.02.2021r. przedszkolaki wraz z wychowawcą – p. Joanną Nocuń wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Donata Kawecka zapoznała dzieci z regulaminem biblioteki oraz z książkami znajdującymi się na półkach, a w szczególności z działem dla najmłodszych czytelników. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek.  W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Dzieci znakomicie sobie poradziły. Chętnie opowiadały również o swoich ulubionych bajkach, o tym kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy.

         

                                                              linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Walentynki 2021

                     15 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego. Ten dzień upłynął w kolorach czerwieni i serdecznej, pełnej przyjaźni atmosferze. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową i dostarczył adresatom, zgodnie z panującym reżimem sanitarnym. Staraliśmy się, aby mimo pandemii ten dzień był wyjątkowy. W swoich klasach uczniowie wykonywali piękne kartki dla rodziców i bliskich. Dzieci, które korzystają ze świetlicy szkolnej pięknie kolorowały obrazki z walentynkowymi akcentami. Zorganizowane zostały również dwa konkursy walentynkowe, których pomysłodawczynią była nauczycielka języka angielskiego - pani Magdalena Pikuła. Był to konkurs plastyczny na Kartkę Walentynkową dla klas I-III oraz konkurs fotograficzny dla klas IV-VIII. Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki tych konkursów oraz wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. 

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Bal karnawałowy w przedszkolu
         

        WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

        JAK CO ROKU W KARNAWALE

                   Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków    i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 11 lutego 2020 roku. Na balu pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowanie balu. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Dzień Bezpiecznego Internetu

                   We wtorek, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Tegorocznej edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu!”.


        linia-ruchomy-obrazek-0349
         

        Wycieczka 5-6 latków do kuchni szkolnej

         

                   W ramach treści programowych w dniu 8 lutego przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do szkolnej kuchni. Dzieci 5-6 letnie  zawitały w kuchni, aby poznać jej sekrety i zagadki. Tam powitane przez panią kucharkę zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Pani zwróciła uwagę dzieci na swój strój, podkreśliła znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. 

         

        Dzieci zaciekawione skarbnicą kuchni zadawały wiele pytań, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi. 

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 3

                   Lekcja 3 akcji „Dzieci uczą rodziców” pt. „Wirtualny czas” realizowana była w Szkole Podstawowej  w Ludwinowie odbyła się 2 lutego 2021r. Dzieci obejrzały prezentację, z której dowiedziały się co to jest Internet i w jakim celu możemy z niego korzystać. Uczestnicy akcji zostali również zapoznani z niebezpieczeństwami czyhającymi na dzieci w Internecie, dowiedzieli się co kryje się pod pojęciem „Cyberprzemoc”. Dzięki prezentacji dzieci poznały 5 zasad bezpieczeństwa w Internecie, a na zakończenie wykonały zadanie w postaci karty pracy.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Wigilia

                   Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy z niecierpliwością w naszych domach oraz w przedszkolu.

        W tym roku "Świąteczne kolędowanie" przebiegało równie uroczyście, choć bez integracji wszystkich grup. Odświętnie ubrane przedszkolaki już od rana w swoich salach śpiewały znane im kolędy i pastorałki. Potem przyszedł czas na wspólne nakrywanie i przystrajanie stołów do wigilijnego obiadu. Zanim usiedliśmy do stołów, wszyscy składaliśmy sobie życzenia świąteczne dzieląc się opłatkiem. Świąteczny klimat panował również podczas zdalnych zajęć lekcyjnych, na których nie zabrakło opowieści o zwyczajach świątecznych w domu każdego z nas. Lekcje języka angielskiego i niemieckiego uświetniło wspólne śpiewanie kolęd w tych językach oraz quizy przybliżające kulturę i tradycje tych krajów.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 2

                 Lekcja 2 akcji „Dzieci uczą rodziców” pt. „Magiczny czas” realizowana była w Szkole Podstawowej  w Ludwinowie odbyła się 18 grudnia 2020r. Dzieci obejrzały prezentację, w której dowiedziały się czym jest magia świąt Bożego Narodzenia, jak pomagać ludziom w potrzebie, co oznacza termin „pomocna dłoń”, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi. Nasi mali uczestnicy akcji mieli również do wykonania świąteczne zadanie w postaci karty pracy.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Pieczenie pierników

                Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. 16 grudnia dla dzieci 5-6-letnich był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.  W  naszej  szkole unosił się zapach korzennych przypraw.  Efektem  naszej pracy były blaszki pełne pierniczków. Następnie przedszkolaki  ozdabiały swoje ciasteczka różnokolorowym lukrem i posypkami.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja MEN "Razem na Święta"2020

                 Choć pandemia Coronavirusa utrudnia ludziom kontakty, a czasem wręcz je uniemożliwia, to uczniowie naszej szkoły znaleźli sposób by być z innymi „Razem na Święta”.  Okres przedświąteczny i świąteczny to przecież czas dzielenia się dobrem, życzliwością, czas niezwykły. W ramach akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na święta”  podjęli szereg działań mając na uwadze los człowieka samotnego, chorego, potrzebującego pomocy zarówno w najbliższym, jak  i dalszym środowisku. Z pomocą rodziców uczniowie przystąpili do pierniczkowych wypieków. Pierniczkami zostali obdarowani sąsiedzi oraz seniorzy.

        W ramach akcji MEN "Razem na Święta" nasza szkoła przystąpiła także do zbiórki karmy dla psów w Schronisku w Zawierciu. Bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie w tę akcję naszym Uczniom i ich Rodzicom!

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Mikołaj

                Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku.  4 grudnia już od samego rana dzieci nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku  dzwonków sań. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci  zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wierszyki. Na koniec spotkania Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Światowy Dzień Pluszowego Misia

                 25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

                 Czy warto go świętować? Na pewno tak. Szczególnie w dzisiejszym świecie kiedy tak niewiele rzeczy nas rozczula, pobudza pozytywne emocje i ma w sobie tyle łagodności, ile posiada ta pluszowa maskotka. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, wszystkie tak samo kochane i uwielbiane przez dzieci. Chociaż tego dnia pluszowe misie pozostały w domu, my uczestniczyliśmy w wielu zabawach.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Ogólnopolski Program  Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

                   Nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do realizacji XV Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków młodzieży szkolnej przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program jest realizowany w klasach V-VIII. Zajęcia maja na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, w szczególności zasad prawidłowego odzywania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Akcja „Dzieci Uczą Rodziców” – lekcja 1

                 Lekcja 1 – 9 listopada rozpoczęliśmy objętą honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, II ogólnopolską akcję edukacyjną „Dzieci Uczą Rodziców”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III(zdalnie) wzięły udział w akcji „Mały Patriota”, podczas której odbyły podróż do czasów, gdy Polska powracała na mapę Europy i świata. Dzieci poznały symbole narodowe i dowiedziały się kim byli ojcowie polskiej niepodległości. Ich zadaniem było pokolorowanie obrazka przedstawiającego flagę Polski.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Konkurs KRUS
        „Bezpieczne gospodarstwo”

                     W dniu 23.10.2020 w naszej szkole odbył się konkurs KRUS „Bezpieczne gospodarstwo- jak unikać wypadków na wsi” dla klas IV-VI, który przeprowadziła pani Katarzyna Bacior po otrzymaniu zestawów pytań przygotowanych przez KRUS. Udział w konkursie wzięło 9 uczniów: Michał Pałęga, Kornelia Kaim, Filip Bacior, Tomasz Bacior, Aleksandra Sroka, Kuba Gromada, Martyna Fiutek, Surowiec Igor, Magiera Piotr. Prace konkursowe zostały przesłane do KRUS w Myszkowie, gdzie zostały ocenione i nagrodzone. Nagrody dostarczył do naszej szkoły kierownik KRUS pan Jarosław Jaskólski. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Serdecznie dziękujemy panu Radnemu Jarosławowi Kumor.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

         „Talenty Powiatu Myszkowskiego”

                   Młodzi ludzie, którzy rozwijają swoje umiejętności wokalne, zaprezentowali swoje możliwości na płycie „Talenty Powiatu Myszkowskiego”. Płyta została wydana dzięki wsparciu jednostek samorządów powiatowego i gminnego: Starostwa Powiatowego w Myszkowie oraz gmin – Myszkowa, Koziegłów, Żarek, Poraja i Niegowy. W czasach pandemii utalentowana młodzież nie miała możliwości wystąpić w organizowanym corocznie przez powiat myszkowski festiwalu „Nasz Talent”. Nagranie płyty jest dowodem tego, jak  ich umiejętności się rozwijają. Proces nagrania był również zupełnie nowym doświadczeniem dla młodych talentów. Na płycie znalazły się utwory muzyczne w wykonaniu uzdolnionej młodzieży z powiatu myszkowskiego. W nagraniu zaprezentowały się również uczennice z naszej szkoły: Julia Samborska i Kaja Szczepanowska.
         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Dzień Edukacji Narodowej

                    Dzień Edukacji Narodowej – 14 października - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, wszystkich pracowników oświaty. Ten rok jest inny niż wszystkie. Pandemia sprawiła, że ten dzień był inny niż zwykle, w szkole nie odbyła się uroczysta akademia. Nauczyciele otrzymali życzenia płynące prosto z serca każdego ucznia. Szacunek, dobre słowo i uśmiech to najpiękniejsze dary, jakie wychowawcy i nauczyciele mogą otrzymać od swoich wychowanków i uczniów.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Totus Tuus! Dzień Papieski

                    9 października 2020 r. obchodziliśmy XX Dzień Papieski pod hasłem "Totus Tuus!".W ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się uroczysty apel poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – to wezwanie biskupie Karola Wojtyły oznaczające „Cały Twój” i wyrażające Jego pełne zaufanie wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. W trudnym okresie zagrożenia pandemią, która wywołuje wiele lęków o naszą przyszłość indywidualną i społeczną osoba św. Jana Pawła II pełna ufności, otwartości na każdego człowieka może pomóc nam odzyskać nadzieję i ułatwić wychodzenie z wszelkiego rodzaju kryzysów.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Dzień Zdrowego Żywienia

        Jak co roku 5 października w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Zdrowego Żywienia” . Przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych przygotowali w swoich klasach, grupach zdrowe, kolorowe i pełne witamin sałatki owocowe (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wg wytycznych reżimu sanitarnego). Nauczyciele prowadzili z uczniami pogadanki na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Celem jest propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu i zachęcanie do zdrowego stylu życia.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Europejski Dzień Języków

                    28 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji klasy VI -VIII wraz z panią Magdaleną Pikułą i Krystyną Siekierską przygotowały część artystyczną. Uczniowie przygotowali plakaty  na temat wybranych krajów europejskich i zaprezentowali je w klasach 1-8 oraz w przedszkolu. Ich prace przybliżyły nam nieco kulturę i zwyczaje kilku krajów europejskich.  Opowiedzieli nam o idei obchodzenia tego święta oraz pokazali, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu. Tego dnia odbył się również quiz ze znajomości języków, który wywołał mnóstwo emocji podczas rywalizacji w klasach.
         
         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        X Tydzień Wychowania

                    13-19 września w szkole obchodzono IX Tydzień Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Tydzień Wychowania obchodzony jest we wrześniu każdego roku. Inicjatywa ta została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, jako forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania jako pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania. „Budujmy więzi” to hasło tegorocznego, X Tygodnia Wychowania w naszej Ojczyźnie. Potrzeba realizacji należy do najważniejszych potrzeb człowieka. Relacje małżeńskie i relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi mają fundamentalne znaczenie dla procesu wychowania, począwszy od wczesnego dzieciństwa. Proces ten opiera się też na relacjach w rodzeństwie, na więziach łączących członków rodziny oraz na relacjach z nauczycielami i wychowawcami. Potrzeby te stały się szczególnie wyraźne wobec wyzwań, jakie postawiła przed nami sytuacja pandemii, której wpływ na nasze życie wciąż jest odczuwalny

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349
         


        Narodowe Czytanie

                    "Narodowe Czytanie" - polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji "Narodowe Czytanie" Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję. Została ona przeprowadzona na terenie szkoły w dniu 4 września. W ramach akcji nauczycielki języka polskiego i historii przygotowały gazetkę na korytarzu. Oprócz wspólnego czytania fragmentów „Balladyny” i prelekcji nauczycielki języka polskiego, uczniowie obejrzeli również transmisję czytania tego dzieła przez Parę Prezydencką. Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji  różniła się jednak od poprzedniej. W tym roku, z racji pandemii koronawirusa i potrzeby zachowania środków ostrożności, Narodowe Czytanie odbyło się z udziałem uczniów klas szkoły podstawowej w salach lekcyjnych z poszanowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

         

        linia-ruchomy-obrazek-0349

         

        Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

                    Pierwszego września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2020/2021. Jednak ze względu na zagrożenie COVID-19 wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle i został podzielony na kilka etapów. Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 rozpoczęła się Mszą Św. o godzinie 8:30 w kościele w Gorzkowie Nowym. Następnie uczniowie klas I-VIII udali się do  wyznaczonych sal lekcyjnych na pierwsze powakacyjne spotkania  w wychowawcami. Aby uniknąć gromadzenia się większej ilości uczniów, oddziały przedszkolne spotkały się z wychowawcami o godzinie 11.00 i 11:15.
        Po kilkumiesięcznej przerwie nauczyciele i uczniowie wracają do szkół i swoich obowiązków. Wracamy do nauki stacjonarnej, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, całą społeczność naszej szkoły obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny na terenie całej placówki. Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych.