•                  

    • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

              W nietypowy sposób, który wymogła na szkole pandemia, zakończył się rok szkolny 2019/2020 w naszej szkole. Każda klasa o wyznaczonej godzinie, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa,  spotkała się z wychowawcami. Jako pierwsi odebrali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody i dyplomy uczniowie klasy ósmej. Wielu z nich wykorzystało czas zdalnego nauczania i uzyskali na koniec roku dobre i bardzo dobre wyniki. Wszyscy uczniowie po złożeniu życzeń radosnych i bezpiecznych wakacji rozeszli się do domów.  Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu już w normalnych warunkach w szkole.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      3 MAJA - co to za święto?
      Dlaczego je obchodzimy?

                  Choć to dzień wolny od pracy, jednak wiele osób nie wie, jakie święto obchodzimy 3 maja. Od wielu lat to dzień, który wliczamy do długiego weekendu, zwanego potocznie majówką. Wtedy większość z nas skupia się na wypoczynku. 3 maja - co to za święto i dlaczego jest wolne od pracy?
      3 MAJA - co to za święto? Tego dnia obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja. 18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa.
      3 MAJA - co to za święto? Tego dnia obchodzimy również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w Polsce od 1920 roku.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

                  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień Ziemi

                  Dzień Ziemi w 2020 roku wypada w środę 22 kwietnia. Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów jest: "Działanie na rzecz ochrony klimatu". Ziemia jest naszym największym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o nią dbać. Od nas wszystkich bowiem zależy jej przyszłość.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      77. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie

                  Tegoroczne obchody wybuchu powstania w warszawskim getcie po raz pierwszy w historii odbędą się wirtualnie. Muzeum Getta Warszawskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowały programy, które przypomną wydarzenia sprzed 77 lat temu i pozwolą uczcić pamięć mieszkańców getta walczących-mimo nikłych szans na powodzenie-o wolność lub godną śmierć.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Święto Chrztu Polski

                  14 kwietnia 2020 roku obchodzimy 1054 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione w 2019 roku. Dokładnie 22 lutego 2019 roku Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem narodowym. Ustawa weszła w życie 3 kwietnia 2019 roku, po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

                  Pamiętamy - 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej.
      W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni. W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to należy Im złożyć hołd i oddać należny szacunek. Cześć i chwała BOHATEROM !!!

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Katastrofa smoleńska

                  Pamiętamy - 10. rocznica katastrofy smoleńskiej.
      Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot wystartował w warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe. O godz. 8.41. samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M. W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

                  W tym roku ze względu na stan epidemii koronawirusa, nie możemy niestety zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole. Zachęcamy jednak wszystkich uczniów i rodziców do symbolicznego zjednoczenia się z autystami i ich rodzinami. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was prezentację oraz krótki film, pokazujący jak osoba z autyzmem odbiera rzeczywistość.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Dzieci uczą rodziców" - V lekcja

                  Pszczoła? Owad wyjątkowy i na swój sposób doskonały. Dzięki niemu pożywienie mamy. Lekcja piąta to podróż do świata pszczół. Temat lekcji to "Wyjątkowa pszczoła". 6 marca dzieci poznały te małe owady, a także dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Najważniejszym punktem zajęć było uświadomienie dzieciom konieczności ochrony tych małych stworzeń i poznanie sposobów na stworzenie im przyjaznego do życia środowiska. Na koniec wszyscy otrzymali zadanie do wykonania, które polegało na pokolorowaniu sympatycznej pszczółki oraz zabranie obrazka do domu i podzielenie się z rodzicami zdobytą podczas zajęć wiedzą.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

                  2 marca 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przedstawiciele klas starszych pokrótce wyjaśnili, kim byli Żołnierze Wyklęci oraz dlaczego obecnie obchodzimy święto ich upamiętniające. Całość apelu była urozmaicona pieśniami patriotycznymi.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień Bezpiecznego Internetu

                 11 lutego 2020 r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Na całym świecie organizowane są w lutym wydarzenia związane z obchodem tego dnia. DBI 2020 odbywa się pod hasłem "Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!". W naszej szkole, 19 lutego uczniowie klasy VIII wraz z panią Anetą Żmudą zorganizowały apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie przygotowali scenki rodzajowe, które miały na celu przekazanie, że Internet służy nie tylko do nauki i przyjemności, ale czyha w nim wiele zagrożeń na wszystkich młodych uczestników. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Bal karnawałowy w przedszkolu

                  Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 20 lutego 2020 roku. Na balu pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowanie balu. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Karnawał z babcią i dziadkiem

                  Jak co roku uczniowie zaprosili babcie i dziadków do naszej szkoły. Tym razem było to spotkanie karnawałowe, które odbyło się 15 lutego. Pani dyrektor powitała zaproszonych gości, składając drogim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia oraz zaprosiła do oglądania montażu słowno-muzycznego. Nasi uczniowie przedstawili kilka scenek rodzajowych, w których głównymi bohaterami byli babcia i dziadek oraz wnuczęta. Poza tym dzieci wspaniale recytowały wzruszające wiersze oraz śpiewały piękne piosenki, które podkreśliły wyjątkowy, bardzo uroczysty charakter tego spotkania. Wnuczęta również wręczyły babciom i dziadkom prezenty, które samodzielnie wykonały. Po części artystycznej seniorzy mogli delektować się poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców naszych uczniów. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Dzieci z babciami i dziadkami bawiły się i tańczyły przy muzyce.
      Dzień Babci i Dziadka jest jedną z wielu tradycyjnych uroczystości, organizowanych w naszej szkole, która łączy pokolenia. Dzięki współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców uroczystość miała odświętny charakter oraz przebiegała w niepowtarzalnej atmosferze. Stała się okazją do prezentacji umiejętności uczniów, zaangażowania nauczycieli i rodziców oraz przeżywania wspaniałych chwil dobrej, wspólnej zabawy. Była to kolejna niezwykle udana próba integracji społeczności szkolnej oraz lokalnej, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy na następne spotkanie.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Dzieci uczą rodziców" - IV lekcja

                  Dnia 10 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych uczestniczyły w zajęciach pt. "Młody ekolog" - w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców". Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak można dbać o środowisko naturalne (segregacja śmieci, recykling, akcje sprzątanie świata, oszczędzanie wody, zanieczyszczenie powietrza - smog). Obejrzały na monitorze interaktywnym filmiki edukacyjne związane z omawianą tematyką. Na koniec dzieci pokolorowały obrazki, które zabrały do domu. Obiecały również, że podzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi rodzicami.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wycieczka przedszkolaków

                  31 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Żarek. Głównym punktem były warsztaty artystyczne, na których własnoręcznie wykonywały i ozdabiały świece. Zabawa bardzo przypadła do gustu naszym przedszkolakom, a jej efekty - pachnące świeczki w kształcie babeczek zostaną wręczone jako upominki dla babci i dziadka.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wycieczka

                  27.01.2020 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do MDK w Myszkowie. Obejrzeli tam spektakl "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie bardzo żywiołowo przedstawiało czasy II wojny światowej, walkę młodych patriotów z okupacją hitlerowską. Po zakończonym spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy przybliżyli symbolikę historyczną i teatralną. Następnie udaliśmy się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarkach. Uczniowie obejrzeli jedną z najnowocześniejszych takich placówek w powiecie. Bliżej zapoznali się z rodzajami katalogów i sposobem, w jaki należy z nich korzystać.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      V Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek

                  W dniach 9 - 11 stycznia 2020 roku odbył się V Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Łazy 2020. W przesłuchaniach brało udział ponad tysiąc artystów z całej Polski - soliści, zespoły, chóry i duety. Z naszej szkoły w festiwalu uczestniczyła Julia Samborska - oddział przedszkolny 0.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Dzieci uczą rodziców" - III lekcja

                  Zbliżają się ferie zimowe, czyli okres wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale to także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 10 stycznia odbyła się trzecia lekcja z cyklu "Dzieci uczą rodziców". Tematem było bezpieczeństwo podczas ferii. W lekcji wzięli udział przedszkolaki i uczniowie klas I-III. W trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych. Następnie pokolorowały obrazek "Bezpieczne ferie" i zabrały go do domu, aby przekazać zdobytą wiedzę swoim rodzicom.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Orszak Trzech Króli

                  Ulicami naszych wsi po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają". Udział w Orszaku to dobra okazja, żeby wspólnie, rodzinnie, przy śpiewie kolęd świętować narodzenie Chrystusa. I tak było: głośno, kolorowo, rodzinnie i radośnie. Jak zawsze nasza szkolna rodzina nie zawiodła. Wszyscy mieszkańcy, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice oraz nauczyciele zebrali się o godz. 10.30 na orliku, by wziąć udział w uroczystym pochodzie. W czasie przemarszu wszyscy wspólnie śpiewali kolędy oraz mogli obejrzeć scenki Jasełek przygotowane przez uczniów kl. II-III. Orszak Trzech Króli zakończył się Mszą świętą w Gorzkowie Nowym.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wigilia

                  Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania. Są nierozerwalnie połączone z tradycją wystawiania Jasełek, które corocznie przygotowują uczniowie naszej szkoły. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania i modlitwy prowadzonej przez księdza proboszcza włączyli się wszyscy obecni na wspólnej wigilii, a więc zaproszeni goście, pracownicy szkoły, rodzice i dzieci. Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, na którym znajdowały się wigilijne potrawy.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Razem na Święta"

                  W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej i z potrzeby serca, Szkoła Podstawowa w Ludwinowie aktywnie włączyła się w tegoroczną edycję akcji: "Razem na Święta". Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie osób potrzebujących poprzez różnorodne działania, zainicjowane przez nauczycieli i dzieci, a zrealizowane przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. W naszej szkole postanowiło przyłączyć się do tej akcji charytatywnej, tym razem była to paczka na Kresy. To wyjątkowe przedsięwzięcie, wspomaga naszych rodaków żyjących na Kresach. Nie zapomnieliśmy także o seniorach-ze świątecznymi podarunkami udaliśmy się do samotnych, starszych mieszkańców z naszego terenu, którzy nie kryli łez wzruszenia i ogromnej radości goszcząc nas w swoich domach. Pięknym zwieńczeniem naszych akcji było świętowanie w czasie Jasełek, na które zaprosiliśmy rodziców, dziadków oraz całą społeczność lokalną. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Wszystko to sprawiło, że w tym szczególnym świątecznym czasie mogliśmy poczuć się jedną, wielką rodziną. Wszystkie te działania miały na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, w myśl hasła: "Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się je dzieli".

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Pieczenie pierników

                  Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W miłej atmosferze przedszkolaki z pomocą rodziców i pań przygotowali ciasto na pierniki. Podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania: wałkowanie ciasta, wycinanie pierników z foremek, wkładanie pierników do piekarnika, mierzenie czasu pieczenia. Po ostygnięciu pierniczków wszyscy zabrali się za dekorowanie. Możliwości było mnóstwo, a naszym przedszkolakom nie zabrakło pomysłów i wyobraźni . Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Zbieramy - pomagamy

                  Zbieramy zakrętki i grosze dla braci Piotrka i Tomka. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pomoc dla Piotra i Tomasza Błaszczyk. Nie bądź obojętny, dobro wraca.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Mikołaj

                  Tegoroczna bezśnieżna aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu pojawił się 6 grudnia w naszej szkole ten długo oczekiwany gość. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-III zaśpiewali Mikołajowi piosenki, wyrecytowali wierszyki. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami. Uczniowie klas starszych, 10 grudnia udali się wraz z wychowawcami do kina Cinema City w Galerii Jurajskiej w Częstochowie, aby obejrzeć film pt. "Kraina lodu".

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Dzieci uczą rodziców" - II lekcja

                  Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi. 6 grudnia kontynuujemy akcję "Dzieci uczą rodziców". Temat drugiej lekcji to: "Pomocne Serce". Dzieci dowiedziały się na niej czym jest pomaganie, dlaczego trzeba pomagać innym, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi, a także czym jest magia świąt Bożego Narodzenia.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Próbna ewakuacja

                  Dnia 28 listopada, na podstawie obowiązujących przepisów związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 12.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego, nauczyciele wraz z uczniami zachowując wytyczne zawarte w szkolnej Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, przedostali się drogami ewakuacyjnymi do oznakowanych miejsc zbiórki do ewakuacji. W akcji brali udział: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi. Po przeprowadzonej kontroli budynku przez pracowników straży pożarnej informacja o stanie ewakuacji przekazana została pani dyrektor szkoły, która odwołała alarm i uczniowie wrócili na lekcje. Próbna ewakuacja została przeprowadzona dzięki Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie. Bardzo dziękujemy!

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Światowy Dzień Pluszowego Misia

                  Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-owiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto misia jest potrzebne? "Oczywiście, że tak!" - odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice. Miękki, puchaty i taki z łatką-najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów dla dzieci-Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" W naszej szkole też obchodziliśmy to milutkie święto w przedszkolach i klasach I-III. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka, film .

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Pomagamy Polskim Dzieciom

      i Polakom na Kresach"

                  Szkoła Podstawowa w Ludwinowie przystąpiła do akcji charytatywnej "Pomagamy Polskim Dzieciom i Polakom na Kresach". Organizatorami tej akcji jest Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" w Częstochowie. Akcja polega na zbiórce: słodyczy, artykułów szkolnych i spożywczych oraz maskotek. Z zebranych darów organizatorzy chcieliby przekazać paczki od Świętego Mikołaja dla dzieci z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi. W naszej szkole postanowiło przyłączyć się do tej akcji charytatywnej, tym razem była to paczka na Kresy. To wyjątkowe przedsięwzięcie, wspomaga naszych rodaków żyjących na Kresach. Za okazane serce i hojność pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wsparli zbiórkę. Jednocześnie zachęcamy do włączania się w kolejne akcje charytatywne, organizowane przez naszą szkołę. Pamiętajmy, dobro powraca!

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Ślubowanie pierwszoklasistów

                  20 listopada w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości-pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę. Pani dyrektor dotykając ramion dzieci, z radością przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i róg obfitości. Potem rodzice zorganizowali słodki poczęstunek. Ten dzień był bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Pasowanie przedszkolaków

                  Dnia 13.11.2019r. odbyło się w naszym przedszkolu pasowanie na przedszkolaka. Od samego rana trwały przygotowania, a w salach gromadzili się goście-rodzice. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci. Mali artyści zaprezentowali swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Dla większości to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ołówkiem przez panią dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom .

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Święto Niepodległości

                  W akcję "Szkoła do hymnu" włączyła się także nasza szkoła. W piątek, 8 listopada punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali 4-zwrotkowy hymn państwowego. Następnie odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów starszych klas. Uczestnicy akademii przedstawili historię powstania wolnej Polski do 1918 roku, śpiewali piosenki patriotyczne. To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Dzieci uczą rodziców" - I lekcja

                  8 listopada, oficjalnie rozpoczęliśmy, objętą honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ogólnopolską akcję edukacyjną"Dzieci uczą rodziców". Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III wzięli udział w lekcji "Niepodległa Polska", podczas której odbyli podróż do czasów, gdy Polska powracała na mapę Europy i świata. W trakcie lekcji uczniowie poznali symbole narodowe i dowiedzieli się kim byli ojcowie polskiej niepodległości. Była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci za zadanie otrzymały do pokolorowania naszą piękną biało-czerwoną flagę i godło. Wszystkie poradziły sobie wspaniale z zadaniem.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wycieczka do Myszkowa

                  31 października klasy IV-VIII wzięły udział w wycieczce autokarowej do Myszkowa. Każdy wspólny wyjazd poza mury szkoły jest wielką frajdą. W kręgielni uczniowie mieli okazję aktywnie spożytkować niezmierzone pokłady swojej energii, rozwijać sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo-ruchową, pokonywać słabości i budować odwagę. W tym dniu mieliśmy całą salę dla siebie, więc miejsca na torach było dużo. Nieważne były umiejętności, ważna była zabawa i emocje! Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie sobie radzili, nawet ci, którzy grali w kręgle po raz pierwszy. Uczestnicy rozegrali po kilkanaście kolejek, w których suma punktów składała się na ostateczny wynik zawodów. Potem udaliśmy się do MDK na spektakl teatralny "Szatan z siódmej klasy". Sztuka była oparta na powieści Kornela Makuszyńskiego, ale nie do końca zgadzała się z treścią książki. Spektakl był wspaniałą, pełną humoru i zwrotów akcji przygodą. Ważną rolę odegrała muzyka, scenografia oraz kostiumy, tworzące harmonijną całość. Wszyscy uśmiechnięci wrócili do szkoły.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Akcja "Szkoła pamięta"

                  Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Dnia 25 października 2019 roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - "Szkoła pamięta". Celem tej inicjatywy było upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń m.in. 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy byli związani z historią danego miejsca i regionu. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było posprzątanie przez uczniów klas VI-VIII grobów żołnierzy na cmentarzu w Złotym Potoku pod kierunkiem wychowawców i pani dyrektor. Społeczność szkoły złożyła wiązanki i zapaliła znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odwiedziła groby zmarłych pracowników szkoły.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wystawa "Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku"

                  Wystawa pt. "Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku" gościła w naszej szkole w dniach 21-25 października dzięki proboszczowi parafii B. Kowalskiemu. Ksiądz zaznajomił uczniów z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II i przedstawił historię pamiątkowych zdjęć. Galeria była udostępniona również lokalnej społeczności i rodzicom naszych uczniów. Wszyscy byli zachwyceni archiwalnymi dokumentami. Wystawa cieszyła się dużą popularnością.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień Papieski

                  16 października 2019 r. obchodziliśmy XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!". Tegoroczne hasło nawiązuje do tytułu książki autorstwa Jana Pawła II, wydanej w Polsce w maju 2004 roku. Tytuł tej książki pochodzi od słów, które Chrystus skierował do apostołów po modlitwie w Ogrodzie Oliwnym. W ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się uroczysty apel poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień Edukacji Narodowej

                  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 14 października odbyła się uroczysta akademia, na której zgromadziła się cała społeczność szkolna. Spotkaliśmy się tego dnia, aby podziękować wszystkim nauczycielom za ich trud, serce, wszelkie rady oraz nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Uczniowie wyrazili swą wdzięczność wierszem i piosenką, przygotowując dla swoich nauczycieli koncert życzeń. Usłyszeliśmy wiersze oraz znane i lubiane piosenki.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Dzień zdrowego żywienia

                  Jak co roku, 3 października obchodziliśmy Dzień zdrowego żywienia. Obchody tego dnia stały się już naszą tradycją. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych przygotowali zdrowe, kolorowe i pełne witamin sałatki i surówki. Oprócz degustacji uczniowie szkoły mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat roli warzyw w codziennej diecie. Klasy starsze wykonały plakaty, które były prezentowane na korytarzu szkolnym. Tego dnia w naszej szkole było kolorowo. Nauczyciele prowadzili pogadanki na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Celem jest propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, zachęcanie do zdrowego stylu życia, a także integracja środowiska szkolnego, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Europejski Dzień Języków

                  01 października obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji klasa VIII wraz z panią Niną Podsiadlik przygotowała część artystyczną. Uczniowie opowiedzieli nam o idei obchodzenia tego święta oraz pokazali, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu. Tego dnia odbył się również quiz ze znajomości języków.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Wycieczka do Częstochowy

                  Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego "Nadzieja, Zwycięstwo", którego celem jest propagowanie wiedzy o św. Janie Pawle II. W związku z realizacją w naszej szkole projektu "Nadzieja, Zwycięstwo", w dniu 18 września, uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę do Częstochowy. Uczniowie klas VII-VIII brali udział w pokazie fragmentów filmu "Ikar" połączonym z wykładami autorów, którzy przybliżyli dzieciom nieco zapomniane wydarzenia z historii Częstochowy z listopada 1980 r. Klasy IV-VI zwiedziły Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Potem wszyscy pojechaliśmy na wystawę "Śladami Jezusa". Wystawa "Śladami Jezusa" jest interaktywną podróżą do Jerozolimy sprzed 2000 lat. Dzięki porywającej narracji i spektakularnym multimediom, znaleźliśmy się w centrum wydarzeń Wielkiego Tygodnia, który zmienił historię świata. Obejrzeliśmy z bliska repliki narzędzi i relikwii męki Chrystusa: koronę cierniową, gwoździe z krzyża, całun pośmiertny i chustę grobową. Na koniec wystawy każdy uczeń zostawił ślad na ścianie w postaci naklejonego krzyżyka na znak, że był obecny w ostatnich godzinach życia ziemskiego Pana Jezusa.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Sprzątanie Świata
      Święto Pieczonego Ziemniaka

                  W dniu 17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji "Sprzątania Świata". W tym roku przebiegała ona pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Celem jest zachęcanie wszystkich mieszkańców planety do podejmowania działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. Na zakończenie sprzątania czekała miła niespodzianka - ognisko, na którym upiekliśmy pieczonki.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      IX Tydzień Wychowania

                  15-21 września w szkole obchodzono IX Tydzień Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Tydzień Wychowania obchodzony jest we wrześniu każdego roku. Inicjatywa ta została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, jako forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania jako pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania. Mottem tegorocznego, IX Tygodnia Wychowania są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz?" (J 1, 38). Jednym z celów, jakie stawiają sobie wychowawcy, jest pokazanie wychowankom, gdzie będą mogli znaleźć odpowiedzi na ważne dla nich pytania. Uczniowie Jezusa rozpoczęli z Nim rozmowę i stało się to dla nich początkiem zupełnie nowej drogi. Jak doprowadzić naszych uczniów do tego, by kierowali swoje pytania do Jezusa i u Niego szukali rozwiązania swoich problemów?

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Narodowe Czytanie

                  "Narodowe Czytanie" - polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji "Narodowe Czytanie" Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. Nasz szkoła aktywnie włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję. Została przeprowadzona na terenie szkoły w dniu 6 września. W ramach akcji nauczycielki języka polskiego i historii przygotowały gazetkę na korytarzu, wystawę książek autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa.

      linia-ruchomy-obrazek-0533

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

                  Drugiego września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2019/2020. W tym roku uczyniliśmy to bardziej podniośle, ponieważ nasza szkoła przystąpiła do akcji "Przerwany marsz...", który miał na celu upamiętnienie osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny, marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. Była także wyrazem hołdu składanego przez współczesną młodzież i dzieci tym, którym wojna odebrała dzieciństwo i możliwość nauki, jednocześnie jest też wyrazem wdzięczności za wszystko, co "Pokolenie dzieci wojny" zrobiło dla naszej ojczyzny. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem pani dyrektor. Obejrzeliśmy także krótką część artystyczną, nawiązującą do wydarzeń sprzed lat. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.
      W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom.